Lampy kwarcowe – lecznicze zastosowanie promieniowania UV
Lampy kwarcowe stosuję do naświetleń miejscowych lub ogólnych. Promienie UV wykazują pozytywne właściwości bakteriobójcze oraz regenerują naskórek, poprawiają krwawienie skóry przy tym zmniejszają podatność na infekcję.
Promieniowanie tak jak i wiele innych zabiegów dzieli się ze względu na zakresy, mogą być to promieniowania dalekie, długie czy też krótkie, ale także specjalistyczne oznaczone skrótami: UVA, UVB i UVC. W zależności od dolegliwości, która ma być leczona stosuję się odpowiednio dobrany rodzaj naświetlenia, w różnym zakresie i natężeniu. Czasami zdarza się, że promieniowanie nie jest w stanie samoistnie wyleczyć dolegliwości dlatego u nie których pacjentów stosowana jest także farmakologia wspomagająca za pomocą fotouczulaczy. Promieniowanie UV znajduje zastosowanie najczęściej w przypadkach leczenia odleżyn i niektórych schorzeń dermatologicznych, do których należy np. bielactwo nabyte i łuszczyca. Promieniowanie UVC jest najczęściej wybieraną formą leczenia, pozytywnie wpływa na pobudzenie naskórka do gojenia się i rozwoju nowych komórek działa także bakteriobójczo jest to terapia, która najczęściej leczy się pacjentów z odleżynami.
Oddziaływanie promieniowania UV może mieć skutki negatywne, które dzielone są na: nagłe czyli takie, które występują kilka godzin po naświetleniu i jest to m.in. rumień fotochemiczny, opalenizna, pogrubienie naskórka, czy zapalenie spojówek oraz skutki długotrwałe, do których zaliczamy szybszy postęp starzenia się skóry, zachorowanie na nowotwory skórne, czy demineralizacja kości.
Z leczenia promieniowaniem nie mogą korzystać osoby, u których zdiagnozowano alergie na UV, osoby z ostrymi chorobami skórnymi, po przeszczepach skórnych, pacjenci z toczniem rumieniowatym, a także rumieniem fotochemicznym. Wykluczone jest także zastosowanie naświetlania podczas trwającej gorączki u pacjenta. Trzeba pamiętać by podczas zabiegu zakryć części ciała niepoddawane leczeniu, a w szczególności oczy.

3pytania.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here