Póki co łuszczyca należy niestety do tych chorób, których nie można w stu procentach się pozbyć. Zarażone nią osoby muszą zatem pogodzić się z tym, że jak na razie nie są w stanie zwalczyć w pełni swojej uciążliwej dolegliwości. Można jednak łagodzić jej objawy i je minimalizować. Warto to na pewno zrobić, aby odzyskać przynajmniej częściowy komfort życia i na nowo odbudować swoją pewność siebie.

Póki co nawet najlepsi lekarze tego świata nie są w stanie stwierdzić, co tak naprawdę doprowadza do pojawienia się łuszczycy. Żadne badania naukowe tego nie objaśniły, choć istnieją tutaj pewne domysły. Większość lekarzy zakłada bowiem, że łuszczyca należy do grupy chorób autoimmunologicznych. Zarażony nimi organizm sam zaczyna się atakować i krok po kroku próbuje wyniszczyć wszystkie swoje tkanki. Inni lekarze uważają natomiast łuszczycę za chorobę dziedziczną. Zakładają, że przekazuje się ją z pokolenia na pokolenie, więc jeśli cierpieli na nią rodzice, dzieci prawdopodobnie też będą się z nią zmagać.

Niezależnie jednak od tego, co doprowadziło do powstania tej choroby, w każdej sytuacji można z nią zawalczyć. Najważniejsze jest to, by zmienić swój styl życia i dopasować go do posiadanej dolegliwości. Osobom cierpiącym na cukrzycę nie wolno przede wszystkim palić papierosów ani spożywać napojów wysokoprocentowych. Ich dieta musi być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz spore ilości witaminy D (warto ją przyjmować w suplementach). Kluczowa jest też właściwa pielęgnacja skóry. Łuszczyca prowadzi do pojawiania się na ciele licznych podrażnień i skaleczeń, których pod żadnym pozorem nie wolno ruszać czy zdrapywać. Należy natomiast dbać o odpowiedni poziom nawilżenia ciała, systematycznie smarując je tłustymi olejkami czy kremami. Nie wolno stosować za to ostrych peelingów czy gąbek myjących.

Nawet z poważnymi chorobami skórnymi można nauczyć się żyć. Wystarczy dobrze zapoznać się ze swoją dolegliwością i dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie hamować lub minimalizować jej objawy.

fitnesswomen.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here