Jak prawidłowo myć samochód zimą?

0
898

Niskie temperatury, śnieg, sól i piasek mogą przyspieszyć zużycie naszego auta. Podpowiadamy jak prawidłowo pielęgnować nasz samochód zimową porą.

Dlaczego należy myć auto zimą?

Sól i piasek rozsypywane zimą na drogach mogą łatwo uszkodzić lakier i podwozie. Sól zmieszana z błotem  mogą doprowadzić do korozji. Chcąc, aby nasz pojazd pozostał w jak najlepszym stanie musimy zadbać o jego czystość. Temat mycia samochodu zimą często wzbudza wiele wątpliwości. Jednak jest to niezbędna czynność w tym okresie. Pytanie, kiedy i jak to zrobić prawidłowo?

Ważne jest odpowiednie mycie i suszenie.

Najlepiej jest wybrać dzień, gdy na zewnątrz panuje temperatura 0 stopni lub więcej. Wtedy istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że uszczelki lub zamek zamarzną. Zamarznięta woda może powodować wiele problemów. Jeśli nasz samochód nie jest garażowany, może się okazać, że wszystko przymarznie i nie otworzymy samochodu lub nawet nie będziemy mogli go odpalić. Dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie wysuszyć suchą ścierką zamki i uszczelki. Dotyczy to również myjni automatycznych. Elementy te mimo automatycznego osuszania mogą być nadal wilgotne. Dodatkowo przed skorzystaniem z myjni automatycznej zalecane jest usunięcie błota pod wysokim ciśnieniem, aby szczotki nie szorowały po lakierze pokrytym błotem. Takie działanie może zarysować powierzchnię lakieru.

Możemy też myć auto podczas mrozów, jednak należy pamiętać, aby najpierw posmarować uszczelki wazeliną techniczną lub podobnym preparatem. Zaleca się wtedy mycie w zamkniętych pomieszczeniach.

Gdzie najbezpieczniej jest myć auto?

Najlepszym rozwiązaniem, choć też najdroższym, jest korzystanie z myjni ręcznych. Mycie ręczne jest najbezpieczniejsze dla lakieru. Pracownicy umyją samochód dokładnie, wytrą do sucha wszystkie elementy, które mogą ulec zawilgotnieniu i zabezpieczą uszczelki. Z tego typu myjni możemy korzystać niezależnie od temperatury.

O czym jeszcze pamiętać?

Po skończonej jeździe dobrze jest wytrzepać śnieg i błoto z wycieraczek wewnątrz pojazdu. Pozostawienie mokrych wycieraczek może skutkować bowiem zwilgotnieniem elektroniki wewnątrz samochodu.

Zimą warto zadbać o woskowanie. Dobrze zaaplikowany wosk w ciepłym pomieszczeniu jak myjnia czy garaż daje bardzo dobre efekty. Wosk pomoże chronić lakier przed szkodliwą solą.

Pamiętajmy, aby systematycznie pozbywać się soli i piasku z karoserii oraz regularnym myciu podwozia i zawieszenia, aby zachować ich lepszy stan na dłużej.  

Podsumowanie.

Zimą ważne jest regularne mycie samochodu, nie zapominamy także o podwoziu.

Uszczelki i zamki wycieramy do sucha.

Nie myjemy samochodów podczas mrozu, chyba że zabezpieczymy elementy, które mogą ulec zawilgotnieniu lub mycie odbędzie się w zamkniętym pomieszczeniu.

Przeczytaj również Jak szybko sprawdzić OC innego pojazdu podczas stłuczki lub kupna samochodu?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here