Wstrząs mózgu (a właściwie wstrząśnienie mózgu) powstaje w wyniku urazów w obrębie głowy, takich jak uderzenia i upadki. Aby podjąć skuteczne leczenie niezbędne jest prawidłowe rozpoznanie jego symptomów.
Objawy wstrząsu mózgu to przede wszystkim utrata przytomności, która następuje po urazie. Oprócz tego zaniepokoić nas powinien silny i długotrwały ból głowy. Czasem wstrząs mózgu objawia się również zanikiem pamięci. Niepamięć dotyczy najczęściej czasu chwilę przed urazem, lub tuż po nim. Łączy się to bardzo często z krótkotrwałym zaburzeniem czynności serca i funkcji układu oddechowego.
Poszkodowany, u którego doszło do wstrząsu mózgu, może wpatrywać się bez ruchu w jeden punkt, sprawiając przy tym wrażenie nieobecnego i niewrażliwego na bodźce płynące z otoczenia. Obserwuje się również zaburzenia równowagi, objawiające się niemożnością przejścia prosto kilku kroków bez zachwiania.
Osoba, która doświadczyła wstrząśnienia mózgu bardzo często bywa rozdrażniona, a nawet przejawia skłonności do agresji. Charakterystyczne objawy wstrząsu mózgu to również zaburzenia mowy. Wypowiedź poszkodowanego staje się nielogiczna, a niekiedy z jego ust wydobywa się jedynie niezrozumiały bełkot. Na pytania nie odpowiada wcale lub z dużym opóźnieniem. Wszystkie jego reakcje są zresztą najczęściej spowolnione. Konsekwencją wstrząśnienia mózgu bywają również wymioty i nudności.
Objawy opisane wyżej najczęściej mijają samoistnie. Nie pozostawiają też trwałych uszkodzeń w organizmie poszkodowanego. Zdarza się jednak, że bóle i zawroty głowy mogą mu dokuczać jeszcze przez kilka miesięcy. W nielicznych przypadkach wstrząśnienie mózgu może skutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak np. wylew w przestrzeni podpajęczynówkowej. Możemy go rozpoznać po przeszywającym bólu głowy połączonym z porażeniami różnych części ciała.
Objawy wstrząsu mózgu są dość charakterystyczne. Jeśli po urazie głowy wystąpi choć jeden z nich, warto udać się niezwłocznie na konsultację lekarską. Konieczne może się okazać pozostawienie poszkodowanego na obserwacji w szpitalu.

ufendi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here