Wiosło SUP - Czym kierować się przy zakupie?

Mając zamiar uprawiać supboarding, nie wystarczy nam sama deska, musimy zadbać również o wiosło SUP. Dokonanie odpowiedniego wyboru może okazać się kłopotliwe, jeśli mamy niewielkie doświadczenie w pływaniu. Jednak dzięki garści poniższych rad, dobór odpowiedniego sprzętu powinien okazać się o wiele łatwiejszy.

Dostępność szerokiej gamy produktów powoduje, że ciężko czasami dokonać nie tylko dobrego, ale jakiegokolwiek wyboru. Na szczęście jednak, już od początku łatwo ograniczyć zakres interesujących nas wioseł.

Wiosła dla początkujących

Kupując wiosło do SUPa w pierwszej kolejności musimy rozważyć jego długość. Powinna ona wynosić około 5 do 20 cm powyżej naszego wzrostu. Dokładna wartość zależy od naszych preferencji i budowy, dlatego wypada przetestować kilka długości. Z tego powodu, jako pierwsze wiosło warto wybrać takie z regulowaną długością. Nie są one szczególnie lubiane przez profesjonalistów, ale idealnie się sprawdzą się w przypadku początkującego.

Poza długością, interesuje nas również materiał, oraz kształt wiosła SUP. W pierwszej kolejności zajmijmy się tą pierwszą cechą. W kwestii tworzywa mamy do wyboru:

– Plastik: Tanie i wytrzymałe, używane zazwyczaj w produkcji pióra, oraz uchwytu;

– Aluminium: Używane w produkcji drążka, aluminium jest tanie i relatywnie lekkie.

– Włókno szklane: Najlżejsza, najbardziej wytrzymała opcja. Niestety także najdroższa, dlatego też używana głównie przez profesjonalistów.

Większość standardowych wioseł dla początkujących jest wykonanych z aluminium i plastiku. Jest to dobry wybór, jeśli nie chcemy wydawać fortuny na sprzęt, zwłaszcza gdy dopiero odkrywamy uroki supboardingu.

Ostatnią istotną cechą jest kształt pióra. Sam w sobie jest to temat na osobny artykuł, tutaj więc zastanowimy się tylko nad najlepszym wyborem dla początkującego.

Im większa powierzchnia pióra, tym potężniejsze jest wiosło sup, ale też potrzebna jest większa siła do wiosłowania. Jeśli nie jesteśmy dobrze wyćwiczeni nie powinniśmy sięgać po pióra większe od 800 cm2.

Jeśli chodzi o pozostałe cechy, to dobrze przetestować na wodzie jakie odchylenie i kształt nam najbardziej pasuje. Jednak na początek warto zacząć od jak najmniejszego off-setu (odchylenia) – na pewno poniżej 10 stopni. Już od początku warto też przyzwyczajać się do najpowszechniejszego kształtu wiosła – rozszerzającego się ku dołowi, niczym łza.

Po tej lekturze powinniśmy nie mieć większego problemu z wyborem odpowiedniego sprzętu do naszej deski. Tak więc chwytajmy za nowe wiosło sup i ruszajmy na spotkanie falom.

Artykuł przygotowany przez: www.gosup.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here