Już dawno temu utarło się powiedzenie, iż pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Wiernym, oddanym, empatycznym towarzyszem. Nie od dziś również wiadomo, że nasz czworonożny kompan to udomowiona forma wilka szarego. Trochę trudno w to uwierzyć patrząc na przykład na jamnika czy chihuahua. jednak w każdej rasie zostało coś z nieokiełznania i charakteru przodków. Przykładem może być chociażby obszczekiwanie obcych lub ugniatanie miejsca do spania, tak zwanego legowiska.
Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez czworonoga u swego boku
Jedni dostają szczeniaka w prezencie, inni sami sobie go kupują. Jednak najbardziej godną pochwały postawą jest adopcja ze schroniska. Niestety wiele zwierząt jest porzucanych przez swoich właścicieli ponieważ nie spełniają ich oczekiwań, okazują się zbyt absorbujące lub po prostu – i to jest najgorsze, znudziły się. Trafiają wtedy do schronisk i o ile młodszym psiakom w miarę szybko udaje się znaleźć drugi dom o tyle seniorzy często spędzają w schroniskach czas do swoich ostatnich dni. Warto więc adoptować starszego psa, który z pewnością odwdzięczy się nam dozgonną miłością.
Skąd weźmiemy psa to jedna kwestia, druga to na jaką rasę się zdecydujemy? czy będzie to miniaturowy york, a może owczarek niemiecki? Z pewnością warto poświecić chwilę na research i zapoznanie się z poszczególnymi gatunkami. Na przykład labradory polecane są osobom z dziećmi, ponieważ wykazują się niezwykłym spokojem i cierpliwością oraz są bardzo łagodne w obejściu z maluchami. Z kolei jeśli chcemy aby nasz pies był mistrzem w wykonywaniu różnych sztuczek i codziennie przynosił nam rano kapcie pod łóżko to powinniśmy zastanowić się nad rasą border collie.
Ten pies pasterski charakteryzuje się wysokim ilorazem inteligencji, jest pilny i podatny na szkolenia. W ostatnim czasie popularnością cieszą się takie rasy jak np.: buldogi francuskie czy Cavalier King Charles Spaniel. Czy warto podążać za psią modom? Trudno powiedzieć. pewne jest to, ze zwykły kundelek może okazać się najbardziej wdzięcznym i kochającym stworzeniem na świecie.
Każda rasa jest inna, charakteryzuje się innymi cechami, generalnie nawet w danym gatunku każdy osobnik może być zupełnie inny i odbiegać od norm. Każdą psią jednostkę łączy jednak kilka wspólnych potrzeb. Pierwszą z nich jest jedzenie. I tutaj nasuwa się zasadnicze pytanie ile razy dziennie karmić psa? Przecież każdy z nich jest inny, są różnej wagi i mają inne zapotrzebowanie energetyczne.
Zacznijmy od szczeniąt. Młode psy, mniej więcej do pół roku, należałoby karmić trzema porcjami posiłku o tej samej gramaturze i dodatkowo w tym samym miejscy (ta aby wyrobić nawyk i dać poczucie bezpieczeństwa). Szczeniak powinien otrzymywać swoją porcję rano, po południu oraz wieczorem. Wcześniej musimy ustalić potrzeby swojego pupila najlepiej konsultując to z weterynarzem. nie można zapominać o dobrej jakości podawanego jedzenia, ponieważ dostatniejszy jest to czym karmimy (skład pokarmu) niż to ile razy dziennie karmić psa?
Po tych sześciu miesiącach należy wziąć pod uwagę kilka czynników aby móc określić dietę naszego czworonoga. Mianowicie, jaka jest wielkość naszego psa, jaki jest jego wiek oraz stan fizjologiczny (na przykład ciąża czy okres starzenia się). Istnym czynnikiem jest również aktywność i tryb życia naszego psiego przyjaciela (te, które biorą udział chociażby w sportach kynologicznych czy psy pracujące – myśliwskie, będą miały większe zapotrzebowanie kaloryczne). Ile razy dziennie karmić psa, który jest już dorosły?
Generalnie przyjmuje się, ze jest to raz do dwóch razy dziennie. Ważnym aspektem znowu jest regularność karmienia, czyli ustalona pora posiłku. Wiadomo, ze nie zawsze uda się karmić psa o stałej porze ale jeśli utarło się, ze posiłek podawany jest rano, to następnego dnia nie powinniśmy przeciągać wydania karmy aż do wieczora. Spowoduje to dezorientację i stres u naszego pupila.
Powinniśmy również unikać sytuacji, w których nasz czworonóg otrzyma posiłek przed spacerem, zdecydowanie zdrowsza opcją będzie nakarmienie go po nim. Unikajmy też sytuacji, w której diametralnie zmienimy zawartość psiego talerza. Jeśli karminy psa karmą sucha, która stanowi 20% zawartości miski a resztę wypełnia karma mokra, nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której te proporcje z dnia na dzień się odwrócą. Może to spowodować powikłania zdrowotne u naszego przyjaciela.
Odpowiedź na pytanie ile razy dziennie karmić psa, nie jest odpowiedzią prostą i jednoznaczną. Musimy poobserwować naszego pupila, dobra c odpowiednią karmę oraz najlepiej skonsultować się z weterynarzem, żeby mieć pewność że częstotliwość podawanych posiłków i ich jakoś w żaden sposób nie zaszkodzi naszemu psu.