AdBlue

Znaczna większość samochodów z silnikiem diesel posiada system SCR, który charakteryzuje się tym, że do pracy potrzebuje preparatu będącego roztworem mocznika o nazwie AdBlue. Trzeba go systematycznie uzupełniać, ponieważ jeżeli jego poziom spadnie w okolice zera to nie uda nam się uruchomić silnika auta.

AdBlue używa się w celu redukcji emisji tlenków azotu w spalinach samochodów. Dzięki AdBlue zmniejsza się zużycie paliwa nawet o 3-5%. Roztwór ten jest nietoksyczny i bezpieczny w użyciu. Nie jest to ani paliwo ani dodatek do niego i dlatego musi być wlewany do specjalnie przeznaczonego pojemnika do tego. Jednak co ciekawe – tankuje się go w podobny sposób, jak paliwo. W zależności od modelu, jego wlew znajduje się w bagażniku, pod maską lub tuż obok wlewu paliwa. Najbardziej popularne stały się wlewy umieszczone tuż obok wlewu paliwa. Zużycie AdBlue w nowych samochodach jest wyższy, ale plus jest taki, że nie ma problemu z jego zakupem.

Płyn jest dostępny na niemal każdej stacji benzynowej, albo z dystrybutora, albo z butelek i kanistrów o różnej pojemności. Dystrybutory AdBlue mogą być jedno lub dwuwężowy i wtedy np. jeden wąż służy do tankowania samochodów osobowych, a drugi do tankowania samochodów ciężarowych. Tankowanie AdBlue z dystrybutora można połączyć w jednej obudowie dodatkowo z możliwością tankowania paliwa typu olej napędowy i benzyna. Katalizator ten ma właściwości korozyjne więc nie można go magazynować w standardowych pojemnikach na substancje ciekłe. Do przechowywania wymagają specjalistycznych zbiorników, które spełnianą ściśle określone reguły. Doskonale do tego celu nadają się polietylowe pojemniki o dwupłaszczyznowej konstrukcji i wzmocnionym kontenerze. Dzięki takiej budowie są one odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia.

Dystrybutor AdBlue musi posiadać szczelnie zamkniętą obudowę, aby preparat nie wydostał się na zewnątrz oraz aby nieupoważnione osoby nie miały do niego dostępu. Powinny one również posiadać doskonała izolację cieplną oraz specjalistyczny system grzewczo-wentylacyjny w celu zapewnienia preparatowi optymalnych warunków termicznych. Idealna temperatura do przechowywania AdBlue to 6 do 25 stopni Celsjusza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here