Akcesoria niezbędne podczas biegania w chłodniejsze pory roku

Bieganie to niezwykły wysiłek fizyczny, który wyraźnie potrafi pomóc w wielu dziedzinach życia. Nie jest jednak sportem, na który można by było pozwolić sobie bez odpowiedniego przygotowania czy wyposażenia. Co zatem powinien posiadać każdy, kto planuje uprawiać jogging na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku?

Bieganie dla zdrowia

Bieganie to jeden z podstawowych sposobów poruszania się, którego uczymy się już we wczesnym dzieciństwie. Często spędzamy na nim wiele godzin, kiedy jesteśmy mali, jednak z czasem powoli przestajemy. Im jesteśmy starsi, tym częściej po prostu spacerujemy lub korzystamy z udogodnień, jakie oferuje nam współczesny świat, a przede wszystkim z samochodu.

Kiedy powracamy do biegania, możemy wiele zyskać, co wie każdy, komu udało się tego dokonać po długiej przerwie. Bez wątpienia mógł zaobserwować, jak poprawiła się jego kondycja i sylwetka, a nieco za duże boczki lub brzuszek szybko zniknęły. Młodzieńczość i szczupłość to jednak nie wszystko, co możemy zawdzięczać biegom.

Mają one dobroczynny wpływ na cały organizm, powodując przyspieszenie metabolizmu i znacznie przyspieszając krążenie krwi. W efekcie ciało jest lepiej dotlenione i odżywione, a z kolei produkty przemiany materii są lepiej usuwane. Poprawia się całkowita wydolność organizmu, możliwości serca i płuc, a ryzyko wystąpienia chorób, które mogłyby je zaatakować, spada. Wysiłek fizyczny wpływa także na stan psychiczny: poprawia koncentrację, podnosi poziom zadowolenia i pozwala na swoisty “restart” po wypełnieniu codziennych obowiązków.

Bieganie w terenie

Istnieją dwie grupy miłośników biegania: ci, którzy preferują bieżnię w fitnessie i ci, którzy kochają bieganie w plenerze. Pierwsi czerpią radość z klimatyzowanych pomieszczeń i wygody urządzenia, które łatwo pozwala im ocenić dystans czy spalone kalorie, a także dostosować preferencje ustawień. Oszczędza również niedogodności związanych z nieprzyjazną aurą.

Jogging w terenie jest nieco bardziej wymagający. Silny deszcz czy opady mogą skutecznie do niego zniechęcić, a zimowa aura może nawet doprowadzić do poważnej kontuzji. Dlatego tak ważne jest, aby właśnie w okresie jesienno-zimowym poświęcić szczególną uwagę ubraniom, które będą noszone podczas uprawiania sportu.

Odpowiednie okrycie

Plenerowe biegi wymagają przede wszystkim okrycia ciała przed wiatrem, mrozem i opadami. Dotyczy to zarówno tułowia, rąk, nóg, jak również – a może przede wszystkim – twarzy, głowy i szyi. Są to bowiem te części ciała, które są najbardziej narażone na wychłodzenie, a jednocześnie mogą stać się szybką przyczyną zachorowania. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc zastosowanie hijabu, który pozwoli na ochronę tych wrażliwych partii ciała. Wykonany z termoaktywnego materiału będzie idealnie izolował od warunków zewnętrznych, a jednocześnie odprowadzi nadmiar ciepła, nie pozwalając na przemoczenie czy przegrzanie.

Buty z odpowiednim protektorem

Najważniejszym elementem wyposażenia biegacza są zawsze odpowiednie buty. Na okres jesienno-zimowy powinny to być solidne buty biegowe, które gwarantują, iż noga nie przemoknie i nie zmarznie podczas chłodnych, mokrych dni. Jednocześnie powinny posiadać głęboki protektor, gwarantujący przyczepność na śliskiej powierzchni. Takimi parametrami odznacza się między innymi model Salomon Speedcross 5, dedykowany miłośnikom zimowego sportu terenowego, dostępny na stronie runshop.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here