Aranżacja ścian w łazience

Łazienka to miejsce, które poza czynnościami prozaicznymi, służyć ma relaksowi. To nasze domowe mini-SPA i warto urządzić je tak, żeby stało się dla nas oazą spokoju i odpoczynku.

Modne dekoracje ścian w łazience

Ściany w łazience to nie tylko znane wszystkim i praktyczne ceramiczne płytki. Możliwości jest dziś wiele – od bardzo drogiego onyksu, poprzez marmur, trawertyn, drewno taekowe, lacobel, industrialny beton architektoniczny, po wspomniane już płytki ceramiczne, tynki strukturalne i zmywalne farby. Każdy znajdzie inspiracje na dekoracje ścian w łazience.

Beton dekoracyjny do łazienki – prawdziwy czy imitacja?

Beton architektoniczny bardzo chętnie wykorzystywany jest przez projektantów wnętrz ze względu na jego uniwersalny charakter. Dobrze wygląda połączony zarówno z drewnem, bambusem, wikliną czy rattanem, jak i ceramiką, szkłem oraz metalem. Nadaje się do aranżacji niewielkich, ciemnych łazienek jak i dużych, dobrze oświetlonych światłem dziennym. Dawniej beton kładło się na ściany tradycyjną metodą, co wymagało od wykonawcy dużego doświadczenia w tej właśnie konkretnej i precyzyjnej czynności. Teraz dostępne są płyty betonowe wykonane z betonu architektonicznego, których położenie wymaga pewnej wprawy, ale zdecydowanie łatwiej się je montuje i od razu widoczny jest efekt niezależny od umiejętności „betoniarskich” majstra. Konkurencją dla płyt betonowych są płyty gipsowe imitujące beton architektoniczny. Wizualnie trudno odróżnić imitację od oryginału, zaletą płyt gipsowych jest też ich cena i może być waga. Prawdziwy beton jest ciężki, nadaje się więc na ściany nośne oraz inne solidne – nie nadaje się na gipsowo-kartonowe (chyba, że zostaną odpowiednio wzmocnione). Imitacje płyt betonowych można kłaść również na ściankach lekkich. Wadą z kolei płyt gipsowych jest brak wodoodporności – nawet zaimpregnowane płyty gipsowe nadają się z ledwością do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, ale absolutnie nie tam, gdzie narażone będą na bezpośrednie działanie wody. Beton dekoracyjny do łazienki może z kolei być stosowany na ścianach pryszniców czy tuż nad wanną.

łazienka

Tynk mineralny imitujący trawertyn w łazience – to jest modne!

Innym ciekawym materiałem do wykorzystania jest trawertyn w łazience, kamień wapienny znany ludzkości na pewno już od czasu starożytnego Egiptu i wykorzystywany początkowo do rzeźbienia, a następnie do dekoracji wnętrz. Trawertyn ma lekko porowatą strukturę i matowy, beżowy, ciepły kolor, który świetnie nadaje się do wizualnego ocieplenia wnętrza. Trawertyn z powodzeniem stosuje się na ścianach oraz posadzkach zarówno w pokojach, jak i kuchniach czy łazienkach, jednak w tym ostatnim przypadku należy pamiętać o prawidłowej impregnacji – trawertyn jest skałą dość kruchą i z natury nieodporną na działanie wody, po zaimpregnowaniu jednak jak najbardziej nadaje się również do pomieszczeń, gdzie narażony będzie nawet na bezpośredni kontakt z wodą. Trawertyn jest więc bardzo wdzięcznym i uniwersalnym materiałem dekoracyjnym, jednak jego wadą jest niestety dość wysoka cena. Alternatywą dla naturalnego trawertynu mogą być tynki mineralne – np. Magnat Style Trawertyn, który jest wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego i dostarczany odbiorcy w formie sypkiej. Żeby uzyskać efekt trawertynu, sypką masę należy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach i tak uzyskany produkt nakładać na ścianę w dwóch warstwach, przy czym w drugiej warstwie wydrapuje się charakterystyczną dla naturalnego trawertynu strukturę. Efekt kolorystyczny uzyskiwany jest dzięki pomalowaniu tynku za pomocą specjalnie do tego celu przeznaczonego lakieru zabarwionego pigmentem. Tynk może być również zabarwiony pigmentem bezpośrednio, gotową kolorową masę kładzie się wtedy na ścianę i postępuje podobnie jak w pierwszym przypadku. Jednak warto użyć dla uzyskania pożądanego efektu dwóch kolorów ze zbliżonej gamy. Tynk jest zmywalny i odporny na szorowanie, a dostępność wielu kolorów pigmentów także może przemawiać na jego korzyść.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here