Rosnąca popularność pelletu — moda, a może raczej chłodna kalkulacja?

Pellet to znany od dawna i wykorzystywany głównie w Europie Zachodniej, ekologiczny materiał opałowy, który również na naszym rodzimym rynku zaczyna cieszyć się coraz to większą popularnością. Jakie są przyczyny tego, że Polacy coraz chętniej sięgają po kotły na pellet? Sprawdź!

Zacznijmy od początku: Czym właściwie jest pellet?

Żeby przejść do omówienia korzyści związanych z pelletem, na początku warto zacząć od omówienia tego, czym on właściwie jest. Pelletem nazywa się drobne walcowane granulki (najczęściej o średnicy 6-8 mm i długości nieprzekraczającej kilku centymetrów), które powstają w wyniku sprasowania odpadów drzewnych. Materiałem na pellet mogą być także pozostałości z upraw rolnych, a nawet łuski słonecznika, jednak przede wszystkim powinny to być wspomniane wcześniej odpady drzewne. Warto wiedzieć, że mimo iż Polacy tak naprawdę dopiero zaczynają doceniać pellet jako materiał opałowy, to aktualnie znajdujemy się na 7 miejscu, wśród jego producentów, wytwarzając około 600 000 ton pelletu rocznie, co stanowi naprawdę imponujący wynik.

Zalety pelletu jako paliwa

1. Wysoka kaloryczność pelletu drzewnego

W zależności od jego jakości 1 tona może zastąpić nawet 470 l oleju opałowego, około 800 kg ekogroszku oraz ponad 550 m3 gazu ziemnego.

2. Ekologiczność pelletu jako materiału opałowego

Z jednej tony spalonego pelletu otrzymuje się około 5 kg zupełnie nietoksycznego popiołu, który wykorzystany może zostać np. do nawożenia ziemi w przydomowym ogródku. Warto wiedzieć, że dobrej jakości pellet nie zawiera żadnych substancji szkodliwych, a emisja dwutlenku węgla podczas jego spalania jest zerowa.

Pellet nie powoduje także powstawania alergii i nie emituje przykrych zapachów — jest wręcz wprost przeciwnie, podczas sezonu grzewczego w domu można wyczuć przyjemny zapach drewna. (Kup pellet Konin)

3. Wygoda użytkowania

Popularność pelletu wynika także z faktu wygody związanej z jego przechowywaniem — w większości przypadków jest on bowiem pakowany w niewielkie 15 lub 25-kilogramowe worki, co znacznie ułatwia transport oraz jego składowanie. W tym miejscu należy jednak wspomnieć o tym, że pellet należy przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, tak aby nie naciągnął wilgocią.

O stale rosnącej popularności pelletu jako paliwa opałowego decyduje także wygoda użytkowania — w przypadku najnowszych kotłów cały proces związany z ogrzewaniem domu może przebiegać zupełnie bezobsługowo i to nawet przez tydzień. Do zadań użytkownika kotła na pellet należy jedynie uzupełnianie zapasu pelletu w zasobniku i regularne czyszczenie kotła z niewielkiej ilości pozostałego popiołu (im lepszej jakości pellet kupimy, tym rzadziej będzie trzeba to robić!)

Jeżeli chodzi o najbardziej innowacyjne kotły na pellet, cały proces spalania sterowany jest zdalnie, przy wykorzystaniu urządzeń podłączonych do internetu, takich jak telefon czy tablet. W dzisiejszym świecie, kiedy technologia potrafi tak bardzo ułatwić nam życie, warto korzystać z rozwiązań, które nam oferuje, a które dodatkowo są przyjazne dla otaczającego nas środowiska — okazuje się, że coraz więcej ludzi zgadza się z tą tezą, warto, abyś dołączył do nich również Ty!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here