ATUTY SZAF NA WYMIAR I ICH KONSTRUKCJA

0
1695

Szafy na wymiar to idealne rozwiązanie, aby wykorzystać każdy dostępny centymetr powierzchni w naszym mieszkaniu czy domu. Niestandardowe skosy na poddaszu lub zakamarki czy wnęki stanowią idealne miejsce do zagospodarowania dla szafy wykonanych na zamówienie.

Zalety szaf na wymiar

Możemy być pewni, że szafa tego typu będzie stanowić integralną część całego wnętrza według stylu jaki chcemy stworzyć. Nie musimy szukać kompromisu, gdyż mamy pełną swobodę w doborze materiału, koloru, faktury lub dodatkowych elementów dekoracyjnych. Wystarczy tylko zdecydować się na wykończenie, które będzie pasowało kolorystycznie i wizualnie do reszty mebli lub dodatków w pomieszczeniu. Jesteśmy w stanie sami wykreować nie tylko wygląd zewnętrzny ale i wewnętrzny szafy oraz zaplanować jej rozkład czy miejsce zamontowania. Jest to w końcu największy mebel w naszym pomieszczeniu, który powinien być estetyczny, użyteczny a przede wszystkim funkcjonalny.

Dodatkowym atutem szafy na wymiar to jej wnętrze, które możemy zlecić do wykonania według własnych upodobań lub potrzeb. W zależności od przeznaczenia sami podejmujemy decyzję o ilości zamontowania różnych akcesoriów takich jak kosze czy wieszaki oraz półki bądź szuflady. Możliwość wyboru i dopasowania wnętrza szafy na wymiar do naszych potrzeb jest duża i obejmuje także ustalenie odległości lub szerokości pomiędzy kolejnymi elementami wyposażenia naszego mebla. W ten sposób kreujemy funkcjonalność i użyteczność. W przypadku gotowego mebla zmiany jakie możemy wprowadzić będą możliwe w nieznacznym zakresie.

Obecnie na rynku jest wiele gotowych propozycji szaf. Przedział wyglądu czy wielkości jest mocno okrojony i podyktowany przez firmy produkujące meble masowo i żaden nie będzie dopasowany do naszego wnętrza tak, aby dostępną przestrzeń wykorzystać w stu procentach. Częstym problemem okazuje się puste miejsce między górą szafy a sufitem lub też po jej bokach. Zagospodarowanie tej powierzchni stanowi nie lada wyczyn, gdyż umieszczenie samych rzeczy na szafie bądź obok niej będzie wyglądać nieestetycznie. Bywa tak, że miejsce w obrębie szafy jest niemożliwe do wypełnienia, gdyż gabaryty dostępnych koszy czy pojemników nie współgrają z ilością miejsca jaki pozostał.

biala szafa

Podsumowując zalety szafy na wymiar możemy wymienić trzy podstawowe atuty. Po pierwsze możliwość zabudowania dowolnego miejsca w pomieszczeniu i wykorzystanie przestrzeni jaką uznamy za stosowną. Po drugie swobodny wybór materiałów i kolorów oraz aranżacji wyglądu zewnętrznego szafy. Po trzecie skomponowanie wnętrza szafy w taki sposób, aby spełniała nasze wymagania i oczekiwania a przy tym była dla nas meblem funkcjonalnym zaspokajającym nasze wszystkie potrzeby.

SZAFY NA WYMIAR I ICH KONSTRUKCJA

Gotowa szafa składa się z odgórnie określonych elementów zewnętrznych. Konstrukcję każdej szafy stanowi z reguły sześć ścianek łączonych ze sobą w kształt prostopadłościanu. Cały mebel to dwie płyty boczne, płyta górna i dolna oraz tył i front. W przypadku szafy na wymiar nie jest to już tak oczywiste i różnorodność kształtów, wzorów czy kolorów bywa zaskakująca. Możemy wyróżnić:

  • Szafa z bocznymi ściankami – to mebel, gdzie ścianki boczne i fronty są montowane z płyty i wyznaczają cały wymiar szafy. Sufit, podłoga i tył ściany mogą stanowić pozostały zakres szafy. Ten typ szafy na wymiar może być montowany w dowolnym miejscu pomieszczenia. Niewątpliwie wstawienie dodatkowych płyt zależy od upodobań klienta, ale może być koniecznym zabiegiem z przyczyn architektonicznych.

  • Szafa na wymiar z boczną ścianką – najczęściej bok szafy stanowi jedna ze ścian. Natomiast drugi bok z płyty wyznacza wymiar i tym samym długość tego mebla. W szafach tego typu często montuje się tylko wspomniany bok i jej fronty bez konieczności stawiania pozostałych elementów. Ściana, podłoga i sufit stanowią naturalne wykończenie szafy, co pozwala na wykorzystanie większej przestrzeni tego mebla. Oczywiście na życzenie klienta można wstawić którykolwiek element szafy głównie dlatego, aby zachować walory estetyczne.

  • Szafa kompletna – stanowi tą samą konstrukcję co szafa gotowa z tą tylko różnicą, że wymiarowo jest wpasowana w pomieszczenie według sugestii lub potrzeb klienta. Ten rodzaj szafy może być także zamontowany w dowolnym miejscu.

  • Szafa na wymiar we wnęce – to szafa, której rozmiar wyznacza wnęka jaka pozostaje do zabudowy. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest wstawienie samych frontów. Pozostałe ściany wraz z sufitem i podłogą tworzą całość szafy. Oczywiście jak w przypadku innych rodzajów szaf tutaj, również nie wyklucza się montażu płyt na bokach, podstawie czy suficie.

  • Szafa w kształcie litery L – to narożna szafa na wymiar. Jak sama nazwa wskazuje mebel znajduje się w narożniku pomieszczenia. Ścianki boczne z płyty mogą być widoczne bądź ich rolę spełniają same ściany ustawione do siebie prostopadle. Szafa tego typu jest najczęściej montowana, gdy jedno skrzydło wydaje się zbyt małą przestrzenią do przechowywania i najlepszym rozwiązaniem okazuje się właśnie szafa na wymiar typu L.

  • Szafa z dobudową – to mebel montowany z dobudową z jej jednego boku. Dobudowa stanowi integralną część takiego mebla najczęściej na przedpokojach. Jest to przestrzeń zapewniająca miejsce na wmontowanie niższych szafek, siedziska, wieszaków lub lustra we wnęce bocznej szafy. Nierzadko takie rozwiązanie jest stosowane w szafach w innych pomieszczeniach, gdzie zamiast siedziska umieszcza się np. półki.

  • Szafa na wymiar z nadbudową – to szafa z tzw. pawlaczem, czyli dodatkową nadbudową na górze mebla. Taki rodzaj szaf bywa stawiany w pomieszczeniach wysokich, gdzie nie jest możliwe zamontowanie jednych, pełnych drzwi z uwagi na ograniczenie techniczne bądź materiałowe. Pamiętać należy także, że pawlacz może być montowany w każdej z poprzednich szaf na wymiar. Zależy to od możliwości architektonicznych lub od koncepcji klientów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here