Body ball – postaw na aktywny wypoczynek!

Trening z piłką poprawia wytrzymałość organizmu i pozwala zachować smukłą sylwetkę. Korzystnie wpływa też na mięśnie całego ciała, redukując całodzienny stres. Body ball zalecany każdemu, w szczególności osobom, które wykonują na co dzień pracę siedzącą i mają mało ruchu. Postaw na aktywny wypoczynek i zobacz, jak przyjemne mogą być ćwiczenia body ball!

Na czym polegają zajęcia body ball?

Najprościej mówiąc, body ball to ćwiczenia z wykorzystaniem piłki gimnastycznej (nazywanej również piłką fitness i piłką szwajcarską). Wśród wielu rodzajów aktywności z zastosowaniem tego sprzętu warto wymienić zestaw składający się z czterech ćwiczeń. Ich regularne wykonywanie pozwala poprawić wygląd ud, brzucha i pośladków. Trening świetnie wzmacnia mięśnie całego ciała.

Ćwiczenie numer jeden: unoszenie piłki nad głową

Stań w przysiadzie, weź w dłonie piłkę i unieś ją nad głową. Utrzymuj tułów w pozycji pionowej – wtedy w trakcie ćwiczeń będą angażowane wszystkie grupy mięśni ramion. Unoś piłkę nad głową i opuszczaj. Powtórz ćwiczenie 10-15 razy.

Ćwiczenie numer dwa: turlanie piłki

Połóż się na podłodze z ramionami wyciągniętymi prostopadle do tułowia. Niech łydki i pięty spoczywają na kuli. Angażując mięśnie pośladków i brzucha, unieś biodra z nad w podłogi. Stabilizuj się przy pomocy wyciągniętych przed siebie rąk. Balansuj ciałem, utrzymując równowagę. Powoli przyciągaj kolana do bioder. Niech stopy cały czas spoczywają płasko na piłce. Zrób 10-12 powtórzeń tego ćwiczenia.

Ćwiczenie numer trzy: unoszenie piłki nogami

Połóż się na macie na brzuchu. Złap piłkę nogami i podnoś ją w stronę pośladków. Dla uzyskania lepszych efektów, możesz próbować ściskać piłkę nogami. Wykonuj czynność powoli. Powtórz ćwiczenie 10-15 razy. Tego typu ćwiczenie body ball świetnie wpływa na mięsień dwugłowy uda, a także na pośladki.

Ćwiczenie numer cztery: przysiad na jednej nodze

To niezbyt skomplikowane ćwiczenie pozwoli rozciągnąć mięśnie ud. Stań na macie. Piłka powinna znajdować się za Tobą. Połóż jedną nogę na piłce i zrób lekki przysiad, nie odrywając stopy od piłki. Po kilku powtórzeniach zmień nogę. Początkowo możesz mieć problemy z równowagą, jednak po kilku tygodniach regularnych treningów nie będziesz mieć już takich kłopotów.

Czym się kierować, kupując piłkę do ćwiczeń?

Przede wszystkim istotne jest dobranie rozmiaru piłki do Twojego wzrostu. Jeżeli znajdujesz się w przedziale 150 – 165 cm, odpowiednia będzie dla Ciebie piłka o średnicy 55 centymetrów. Z kolei jeżeli mierzysz od 165 do 175 cm, najlepsza do treningu fitness będzie dla Ciebie piłka o średnicy 65 centymetrów. Dla wysokich kobiet, których wzrost przekracza 175 cm, idealnie sprawdzą się piłki o średnicy 75 cm.

Jakie korzyści płyną z treningu Body Ball?

Wśród szeregu najistotniejszych zalet płynących dla ciała z ćwiczeń z zastosowaniem piłki warto wymienić:

  • poprawę zdolności motorycznych – lepsza koordynacja ciała, większe poczucie równowagi i siły;
  • wzmocnienie mięśni całego ciała – przede wszystkim mięśni brzucha, pośladków i ud;
  • korzystny wpływ na stan stawów – ruch na piłce wymusza pracę stawów i zachowuje ich dobrostan;
  • uczucie relaksu i odprężenia – ćwiczenia body ball rozluźniają spięte ciało, redukują stres, a uwolnione podczas treningu endorfiny dają poczucie radości.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here