Z pewnością wielu pacjentów zastanawia się jak długo ważna jest recepta wystawiona przez lekarza. Nie zawsze mamy możliwość jej szybkiej realizacji, stąd warto wiedzieć ile rzeczywiście przysługuje nam czasu na wykupienie danego leku.
W zależności od typu leku recepty mogą mieć różne daty ważności. Recepty na większość leków są ważne przez 30 dni od daty wystawienia lub daty realizacji „od dnia”. Należy pamiętać, że 30 dni nie zawsze jest tożsame z długością trwania miesiąca, stąd biorą się niekiedy nieporozumienia i przekroczenia daty ważności recepty o 1-2 dni.
Do tej grupy zalicza się recepty na większość leków wystawianych przez lekarzy pierwszego kontaktu, pogotowie i szpitalne oddziały ratunkowe.
Szczególnym przypadkiem są recepty na leki z grupy antybiotyków – te mają bardzo krótką datę ważności, która wynosi siedem dni (od daty wystawienia lub daty realizacji „od dnia”). Jest to związane z koniecznością szybkiego przyjęcia antybiotyku, przepisanego przez lekarza ze względu na trwającą aktualnie infekcję.
Wyjątek stanowią antybiotyki w postaci żeli, maści, płynów i kremów, przeznaczone do stosowania zewnętrznego – można je wykupić w ciągu 30 dni.
Znacznie dłuższy termin realizacji mają recepty na leki, które trzeba sprowadzić zza granicy – jest na to aż 120 dni od daty wystawienia.
W przypadku preparatów immunologicznych wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta termin ważności recepty również wynosi 120 dni. Jeśli recepta dotyczy jednak szczepionek, np. na grypę, rotawirusy czy ospę, jej data ważności wynosi standardowe 30 dni.
Jeśli na jednej recepcie są przepisane leki z różnych grup, termin ich realizacji jest określany dla każdego leku osobno.
W przypadku gdy pacjent nie chce wykupić od razu wszystkich leków wypisanych na danej recepcie (np. ze względów finansowych), może ubiegać się o sporządzenie odpisu recepty w aptece. Jednak uwaga – taki odpis można zrealizować później jedynie w aptece, która go wystawiła, a leki na odpisie podlegają 100% odpłatności.