Fakty i mity na temat filtrów do wody

Czy woda filtrowana jest równie zdrowa co woda butelkowana? Ile kosztuje filtrowanie wody kranowej? Z czego wykonane są dzbanki z filtrem? Poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze mity dotyczące filtrów do wody.

Zaledwie kilka lat temu zdecydowana większość osób piła wodę butelkowaną. Takie rozwiązanie – choć być może wygodne – jest jednak wysoce szkodliwe dla środowiska, bowiem przyczynia się do zwiększenia ilości plastikowych odpadów. Nic zatem dziwnego, że spora część społeczeństwa zamieniła plastikowe butelki na proekologiczne filtry do wody. Czy takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia? Z czego wykonane są dzbanki filtrujące? Ile – w praktyce – kosztuje filtr do wody?

Opinia 1: Przefiltrowana woda nie jest zdrowa

Woda, która została poddana filtracji jest wolna od nadmiaru jonów odpowiedzialnych za powstawanie kamienia. Poza tym dzięki wspomnianemu procesowi znaczenie polepsza się zarówno jej smak, zapach, jak i barwa. Zdarza się nawet, że odznacza się ona podobną jakością, co woda butelkowana. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju użytego filtra.

Opinia 2: Woda filtrowana jest droższa niż woda butelkowana

To oczywiście nieprawda. Jak się bowiem okazuje woda kranowa poddana procesowi filtracji jest zdecydowanie tańsza od markowej wody butelkowanej. Naturalnie cena takiej wody uzależniona jest w znacznej mierze od ceny samego filtra. Ile zatem kosztuje dobrej jakości filtr do dzbanka? Koszt zakupu oryginalnego filtra znanej i cenionej marki Dafi (www.dafi.pl) wynosi – w zależności od modelu – od 10 do 15 zł.

Opinia 3: Dzbanki do wody wykonane są ze zwykłego plastiku

To również mit, bowiem wysokiej jakości dzbanki filtrujące produkowane są nie ze zwykłego plastiku, a tylko z atestowanych tworzyw sztucznych, które są wolne od bisfenolu typu A (BPA) czyli szkodliwego związku chemicznego. Warto przy tym dodać, że dzbanki z filtrem wspomnianej marki Dafi posiadają zarówno atest PZH, jak i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Opinia 4: Dzbanki z filtrem pozwalają ograniczyć ilość zużywanego plastiku

Zakup dzbanka z wymiennym filtrem zdecydowanie przyczynia się do zmniejszenia ilości wyrzucanych butelek z plastiku. Czemu to ważne? Aby odpowiedzieć na to pytanie przenieśmy się na chwilę w okolice północnej części Oceanu Spokojnego. To właśnie tu znajduje się Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Co to takiego? To ogromne, dryfujące skupisko śmieci złożone w znacznej części z plastikowych odpadów. Warto przy tym dodać, iż Wielka Pacyficzna Plama Śmieci ma powierzchnię 1,6 mln km kw. co oznacza, iż jest ona niemalże pięciokrotnie większa niż powierzchnia naszego kraju! Właśnie z tego względu warto ograniczyć ilość wyrzucanego plastiku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here