Guzki reumatoidalne to jeden z podstawowych objawów choroby, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów. I chociaż są to guzki podskórne, niestety widać je także na zewnątrz. Największy problem nie stanowi jednak ich wygląd, ale skuteczne utrudnianie wykonywania codziennych czynności, gdy uciskają na biegnące w pobliżu nerwy, powodując ból.
Skąd się biorą? Jak już zostało powiedziane, guzki reumatoidalne są objawem reumatoidalnego zapalenia stawów. Jest to jedna z najpopularniejszych chorób autoimmunologicznych. W wyniku toczących się w obrębie stawów licznych procesów zapalnych, dochodzi u wielu chorych do wykształcenia się specyficznych zmian. Mają one najczęściej okrągły kształt i doskonale wtapiają się swoją barwą w ciało. Poza tym od zmian nowotworowych odróżnia je to, że są przesuwalne. Ich rozmiar oscyluje pomiędzy kilkoma milimetrami, a kilkoma centymetrami. Mogą być więc maleńkie, jak i całkiem spore. A gdzie się pojawiają? Najczęściej na dłoniach, a także na stopach, czy na kościach udowych. Powszechnie występują też na potylicy, łokciach czy kości krzyżowej. Ogólnie lubią lokalizować się na kościach. Ale nie tylko tam można je zaobserwować. U niektórych pacjentów wykształcają się także w narządach wewnętrznych, ścięgnach czy tkance podskórnej. Dlatego spotkać można je też na płucach czy w mózgu.
Jeśli guzki nie rozrastają się i nie powodują bólu, bardzo często pozostawia się je bez leczenia. Zdarza się jednak, że ulegają one owrzodzeniom, uciskają na nerwy, powodują sztywność stawów, czy są źródłem infekcji. W takiej sytuacji lekarz może zalecić ich chirurgiczne usunięcie. Należy jednak liczyć się z tym, że po pewnym czasie znów pojawią się w tym samym miejscu. Nie możemy też im zapobiec. Mechanizm ich powstawania, a także sprzyjające czynniki, wciąż nie zostały dokładnie poznane.
Guzki reumatoidalne to charakterystyczny objaw chorób o podłożu immunologicznym. I chociaż nie występują u każdego, kto na nie choruje, są objawem, który zaprząta głowę wielu lekarzy.

dzienreumatyzmu.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRyby
Następny artykułPierwsze objawy przerostu prostaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here