Jak wybrać idealnego franczyzodawcę

Biznes franczyzowy cieszy się obecnie coraz większą popularnością. Powodem jest fakt, iż pozwala on znacznie ograniczyć ryzyko związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, a dodatkowo nie wymaga posiadania zbyt dużej ilości środków własnych na start. Niemniej jednak każdy przedsiębiorca powinien pamiętać o odpowiednim doborze franczyzodawcy. O czym należy pamiętać wybierając franczyzodawcę do współpracy?

Biznes zgodny z preferencjami

Każdy potencjalny franczyzobiorca powinien przede wszystkim określić, w jakiej branży chciałby prowadzić swój biznes. Trudno bowiem wymagać od osób, które kompletnie nie znają się na gotowaniu, aby prowadziły własną restaurację. To samo dotyczy na przykład sprzedaży kosmetyków – aby się tym zajmować, trzeba mieć o nich jakiekolwiek pojęcie. Ważne, aby po prostu lubić to, co się robi. Co prawda franczyzobiorca ma możliwość zatrudnić pracownika, który będzie odpowiedzialny za przygotowywanie posiłków w restauracji czy obsługę klienta w sklepie z kosmetykami, niemniej jednak w dalszym ciągu to on zarządza swoją firmą i prowadzi ją w taki sposób, aby maksymalizować zyski. Dlatego też na początku należy zastanowić się, w jakiej branży w ogóle chcemy prowadzić biznes, a tym samym się rozwijać.

Zakres obowiązków

Franczyzodawcy zawsze określają, jakie wymagania stawiają potencjalnym franczyzobiorcom. Dotyczą one na przykład doświadczenia w branży czy też posiadanego kapitału początkowego. Zwykle przedstawiają oni również wymogi dotyczące lokalu, w którym będzie prowadzona działalność. Są to informacje powszechnie dostępne. Niemniej jednak dopiero podczas rozmowy rekrutacyjnej franczyzobiorca dowiaduje się, jaki dokładnie będzie jego zakres obowiązków i jaką pomoc otrzyma od franczyzodawcy. Niektórzy dają swoim partnerom niemalże wolną rękę w prowadzeniu punktu usługowego czy sprzedażowego. Z drugiej jednak strony nie oferują zbyt dużej pomocy ani finansowej ani organizacyjnej. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą samodzielnie zarządzać w swojej firmie. Tymczasem tych, którzy liczyli na większy zakres pomocy, taka odpowiedzialność może zwyczajnie przerosnąć. Dobrze zatem dobrać franczyzodawcę pod kątem tego, jak ma się układać dalsza współpraca z nim.

Więcej informacji: Sprawdź, jakie są popularne franczyzy w Polsce – dowiedz się więcej

Zapisy w umowie

Otwierając biznes franczyzowy musimy podpisać odpowiednią umowę z franczyzodawcą. Jej zapisy zwykle dotyczą tego, na jakich zasadach ma przebiegać współpraca. Umowa określa prawa i obowiązki każdej ze stron. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie podpisywać umowy, której zapisów nie rozumiemy. Warto przedstawić ją do wglądu dobremu prawnikowi, który oceni, czy poszczególne jej elementy będą dla nas korzystne, czy też nie. Umowa franczyzy powinna podlegać negocjacjom. Jeśli franczyzodawca nie jest na nie otwarty, to lepiej będzie poszukać innego partnera biznesowego. Biznes franczyzowy powinien mieć charakter partnerski, a nie zupełnie władczy. Franczyzobiorca powinien mieć też możliwość wcześniejszego zapoznania się z umową, zanim zdecyduje się na jej podpisanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here