Jak wybrać telewizor

Jesień, a zwłaszcza końcówka roku to czas, w którym chętnie kupujemy telewizory. Bez wątpienia ma na to wpływ okres świąteczno-noworoczny, podczas którego spędzamy wiele czasu w rodzinnym gronie. Wspólne oglądanie telewizji to jedna z najczęściej wymienianych form rozrywki. Z danych o sprzedaży telewizorów wynika, iż Polacy kupują rocznie ponad 2,2 mln tych urządzeń. To najlepiej ukazuje jak duży jest to rynek.

Na co zwrócić uwagę kupując telewizor? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań, co powinno pomóc w wyborze odpowiedniego modelu.

  1. Jaka wielkość ekranu?
  2. Full HD czy UltraHD, czyli jaka jest optymalna rozdzielczość?
  3. LED czy OLED – pora na wybór wyświetlacza
  4. Funkcje dodatkowe i akcesoria
  5. Rankingi jako cenne źródło informacji

Jaka wielkość ekranu?

To pierwsza kwestia, którą musimy rozstrzygnąć kupując telewizor. Od lat rośnie bowiem przekątna ekranów.

O ile jeszcze 10 lat temu, ekran 32 cale było niemalże standardem, o tyle obecnie ponad 50% sprzedawanych telewizorów ma minimum 40 cali. Systematycznie rośnie też udział ekranów największych – powyżej 55 cali. Który zatem wybrać? Najlepiej dostosować go do wielkości pomieszczenia, w którym stoi telewizor. Przestrzeń od telewizora do kanapy na której siedzimy, powinna wynosić minimum 2 metry dla najmiejszych telewizorów do nawet 4 metrów dla 55 calowych i większych. Zbyt duży telewizor w małym pokoju nie jest dobrym pomysłem, nawet jeśli mamy finansowe możliwości jego zakupu.

Full HD czy UltraHD, czyli jaka jest optymalna rozdzielczość?

Rozdzielczość to drugi parament, na który należy zwrócić uwagę. Dobra informacja dla osób mniej obeznanych w aspektach technicznych jest taka, iż dla większości telewizorów optymalna jest jakość Full HD. Zapewnia ona rozdzielczność 1920×1080 pixeli co w praktyce oznacza 2 miliony kolorowych punktów na ekranie.

Telewizor UltraHD ma rozdzielczość 3840×2160 czyli 2 razy więcej, co wcale nie oznacza, że jakość obrazu będzie wyraźnie lepsza. Ponieważ sygnał telewizyjny nie jest nadawany w jakości UltraHD, nie zauważymy żadnej różnicy w odbiorze. Wyjątkiem od tej reguły jest używanie telewizora jako ekranu do gier na konsoli.

LED czy OLED – pora na wybór wyświetlacza

Wybierając telewizor mamy do wyboru dwie technologie: LED i OLED. Czym się różnią?
Telewizor LED do wyświetlania obrazu potrzebuje odpowiedniego podświetlenia. Do tego służą właśnie diody LED, od których pochodzi nazwa technologii.

OLED jest nowszą technologią, którą szybko zyskuje na popularności. Wykorzystuje on diody organiczne, dzięki czemu ekran telewizora jest niezwykle cienki.

Podstawowa różnica między LED i OLED dotyczy tego, iż OLED może być zastosowany w ekranach większych telewizorów – minimum 40 cali.

Minusem ekranów LED jest to, iż wraz z upływem czasu może dojść do tzw. degradacji kolorów i zniekształceń obrazu. Przypadłością telewizorów OLED jest z kolei zjawisko wypalania się ekranu. Wraz z upływem czasu może to doprowadzić do uzyskania na ekranie tzw. powidoku poprzedniego.

Funkcje dodatkowe i akcesoria

Czasy, w których telewizor służył jedynie do oglądania telewizji dawno minęły. Obecne telewizory coraz bardziej przypominają komputerowe monitory. Można na nich korzystać z internetu, grać w gry, korzystać z mediów społecznościowych. Wybierając telewizor, warto zwrócić uwagę na funkcje, które uznamy za przydatne.

Przykład to PVR, nagrywanie na dysku twardym telewizora. Jeśli nie korzystamy z dekodera telewizji kablowej, który posiada nagrywarkę taka funkcja z pewnością nam się przyda. Drobnym, ale przydatnym gadżetem są np. słuchawki do telewizora. Każdy nie raz znalazł się w sytuacji, w której przeszkadzają mu odgłosy z telewizora w pokoju obok. Zakładając słuchawki, w prosty sposób możemy pomóc innych domownikom.

Rankingi jako cenne źródło informacji

Przed zakupem telewizora z pewnością warto prześledzić rankingi telewizorów. Może z nich dowiedzieć się nie tylko, które modele cieszą się największym zainteresowaniem, ale zapoznać się również z opiniami osób, które w ostatnim czasie dokonały zakupu nowego urządzenia. Jedną ze stron wartych odwiedzenia jest min:
https://www.oleole.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-telewizorow.bhtml

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik będzie pomocny, dla które osób rozważają w najbliższym czasie zakup nowego telewizora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here