Jakie owoce można jeść na diecie ketogenicznej

Co jeść na diecie keto poza mięsem i produktami o wysokiej zawartości zdrowego tłuszczu? Dieta ketogeniczna, jako dieta eliminacyjna, wymaga odstawienia sporej ilości produktów lub znacznego ich ograniczenia. Owoce na keto – naturalne źródło węglowodanów – również powinny znajdować się na liście produktów zakazanych. Ale czy tak jest na pewno?

Owoce na diecie ketogenicznej

Owoce, podobnie jak warzywa, są cennym źródłem witamin, minerałów i substancji odżywczych. Wiele poradników całkowicie odradza ich jedzenia, jednak nawet dieta ketogeniczna pozwala na przyjmowanie pewnej ilości cukrów. Owoce dozwolone na keto powinny jednak zawierać jak najmniej węglowodanów.

Zanim więc pojawi się pytanie, co jeść na diecie keto, aby zachować różnorodność, warto poznać keto owoce, których umiarkowane spożycie nie przerywa stanu ketozy.

Najczęściej polecane owoce na keto

Owoce dozwolone na keto mają niewiele cukru, więc bez problemu mogą zostać włączone do codziennej diety, pod warunkiem jednak, że ich porcja nie przekroczy dziennego spożycia węglowodanów. Jakie owoce na keto są bezpieczne? Oto lista najpopularniejszych z nich:

Awokado (7,4g/100g)
Jest ulubionym owocem osób stosujących dietę ketogeniczną. Nie tylko zawiera mało kalorii, ale również niewiele białka oraz znikomą ilość węglowodanów. Dostarcza za to organizmowi sporo tłuszczu i jest bardzo uniwersalnym owocem, który świetnie nadaje się zarówno do dań wytrawnych, jak i tych o charakterze deseru.

Owoce jagodowe
Owoce jagodowe, które zawierają sporą dawkę substancji odżywczych, często polecane są jako keto owoce, jednak wśród nich jedynie jeżyny (5,5g/100g) i truskawki (7,2g/100g) charakteryzują się niskim poziomem zawartości cukru.

Truskawki na keto dostarczają organizmowi witaminę C i kwas foliowy.
Są one owocami sezonowymi, ale znakomicie wpisują się w wymagania diety tłuszczowej. Co więcej, są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne, w przeciwieństwie do bardziej egzotycznych owoców, jak kantalupa czy karambola.

Arbuz(8,4g/100g)
Arbuz to wymarzony owoc na lato. Zawiera wiele wody, więc dobrze nawadnia, a przy tym jest niskokaloryczny i zawiera stosunkowo niewiele cukru.

Grejpfrut(9,8g/100g)
Grejpfrut jest mało kaloryczny i odznacza się niską zawartością węglowodanów. Obok cytryny (9g/100g) jest jedynym cytrusem, który dobrze wpisują się w keto jadłospis.

Które owoce na diecie ketogenicznej muszą zniknąć z jadłospisu?

Chcąc pozostać w ketozie trzeba zrezygnować z popularnych bananów i gruszek, ale również kiwi, porzeczek, czereśni, winogron oraz mango. Owoce te zawierają sporo cukru, a więc karmią organizm węglowodanami. Nie znaczy to jednak, że nie można po nie sięgać od czasu do czasu, .

Z kolei suszone owoce, które zazwyczaj kojarzą się ze zdrową przekąską, jeszcze bardziej nie sprzyjają utrzymaniu ketozy. Zawierają znacznie więcej cukru niż świeże owoce. Przykładowo w 100g banana jest 23,5g węglowodanów, ale w takiej samej porcji bananów suszonych już 88,8g! Stosując dietę ketogeniczną należy więc sięgać po nie naprawdę bardzo rzadko, a najlepiej w ogóle całkowicie odstawić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here