Co to jest overlock i kiedy się go używa?

0
634

Overlock to jeden z najpopularniejszych ściegów. Ten pozwala zakończyć szycie, zabezpieczając krawędzie materiału przed pruciem i to w ozdobny, estetyczny sposób. Czy każda maszyna do szycia posiada overlock i czy każda osoba, która szyje potrafi zastosować ten ścieg? Wszystko o overlock przeczytasz poniżej.

Overlock do szycia ubrań

Spójrz na wewnętrzną krawędź swojego ubrania. Widzisz ścieg kończący szycie rękawa czy nogawki spodni? To właśnie overlock. Ten ścieg jest zabezpieczeniem, wzmocnieniem krawędzi, dzięki czemu materiał się nie pruje. Overlock w przypadku ubrań wykorzystywany jest standardowo, to podstawa szycia należytej jakości. Ten ścieg wykorzystuje się do wszelkich dzianin, w tym bawełny dresowej.

Maszyna z overlockiem

Czy maszyna z overlockiem to dobre rozwiązanie? Oczywiście, że tak, natomiast trzeba mieć na uwadze, że takie sprzęty nadają się idealnie do szycia domowego, mniej do tego profesjonalnego. To dlatego, że najczęściej nie posiadają nożyka, trzeba więc szczególnie uważać na zakończenia szycia. Jeśli mamy uzyskać optymalny komfort szycia, niezbędna jest specjalna stopka do ściegu overlockowego.

Nici overlockowe

Ponieważ ścieg overlock zużywa nieco więcej nici, szpule są znacznie większe. Te najlepsze nici do overlocka są elastyczne, chociaż z powodzeniem można wykorzystywać także te standardowe nici szwalnicze. Chcąc jednak zachować idealną jakość szycia ubrań, warto postawić na profesjonalne nici. Ich wybór jest ogromny, a cena porównywalna z tymi zwykłymi.

Nauka szycia overlock

Jeśli jesteś na początku swojej zawodowej drogi w zakresie krawiectwa albo chcesz nauczyć się tworzenia ściegu overlock na własne potrzeby, wykorzystaj kursy online. W sieci bez problemu znajdziesz nawet darmowe tutoriale, dzięki którym Twój pierwszy t-shirt będzie miał idealne, trwałe wykończenie.

Oczywiście, możesz skorzystać też z profesjonalnych szkoleń. Okazuje się, że krawiectwo nie odeszło do lamusa, to wciąż rozwojowa dziedzina z ogromną przyszłością. Overlock jest podstawą zawodowego szycia, warto zdobyć tę umiejętność już na początku zawodowej kariery. Pamiętaj, że maszyna overlock jest dosyć skomplikowana, dla zaczynających szycie może być trudna w prawidłowym użytkowaniu. Jeśli planujesz zakup swojej pierwszej maszyny, zwróć się po pomoc do profesjonalistów.

Nigdy nie oszczędzaj na materiale ani na samym sprzęcie. Od razu zainwestuj w jakość, bo tylko ta pozwoli Ci w pełnym komforcie wykonywać szycie. Poświęć swój czas, nauka szycia na maszynie overlockowej zajmie Ci nieco więcej, aniżeli poskromienie tradycyjnego urządzenia maszynowego. Nie ma jednak wątpliwości, że ścieg wykończeniowy overlock jest podstawą, jeśli tylko chcesz tworzyć ubrania najlepszej jakości, trwałe i prawidłowo wykończone. Zacznij od podstaw, by potem zgłębiać tajniki szycia nieco bardziej zaawansowanego. Jeśli poważnie traktujesz swoją pasję, a może nawet liczysz na zarobki z tego tytułu, bądź profesjonalny od początku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here