stolik kawowy

Mimo iż mały i niepozorny, odgrywa niezwykle istotną rolę w pomieszczeniu, stanowiąc nie tylko funkcjonalną przestrzeń, ale często wręcz urastając do roli głównej ozdoby wnętrza. O czym mowa? Oczywiście o stoliku kawowym. Czym kierować się przy wyborze tego mebla oraz jak dopasować go do całości aranżacji?

Wymiary stolika kawowego

Wybór odpowiedniego stolika kawowego nie jest prostym zadaniem. Istnieje co najmniej kilka czynników, które mają decydujący wpływ na to, czy właściwie spełni on swoją rolę w pomieszczeniu, czy też okaże się zbędnym elementem. Pierwszym i jednocześnie najważniejszym z nich jest wysokość. Mimo iż na rynku znaleźć można wiele różnych wariantów, standardowo przyjmuje się, że stolik powinien odpowiadać wysokością meblowi, na którym wypoczywasz. Zwyczajowo przekłada się to więc na 40-55 cm.

Oprócz tego istotne znaczenie mają również pozostałe wymiary, a więc długość i szerokość mebla. Co prawda najczęściej wynoszą one odpowiednio 110 cm i 60 cm, to jednak nie ma tu sztywnej zasady. Podobnie jak z wysokością, również i w tym przypadku należy dopasować ten mebel do wymiarów kanapy. W jaki sposób? Otóż najlepiej, aby stolik mierzył maksymalnie połowę długości sofy, przy której się znajduje. Dzięki temu nie przytłoczy jej wizualnie i harmonijnie wkomponuje się do wystroju wnętrza. Pamiętaj, żeby meble kuchenne były możliwie zbliżone kolorystycznie do stolika kawowego, np. w przypadku gdy masz kuchnię otwartą na salon. Dzięki temu osiągniesz efekt spójności.

Położenie stolika kawowego w pokoju

Wybór stolika o odpowiednich wymiarach to jeszcze nie koniec. Wręcz przeciwnie. Istnieje kilka dodatkowych czynników, o których musisz pomyśleć, umieszczając go w swoim wnętrzu. Rozważając jego zakup, niemal mimowolnie nasuwa się pytanie – gdzie postawić stolik oraz jak ułożyć go względem pozostałych mebli?

stoliki kawowe

Odpowiednie położenie stolika kawowego istotnie wpływa na jakość wypoczynku i funkcjonalność.

Podobnie jak z wielkością, również i w tym przypadku nie bez znaczenia pozostaje położenie sofy lub innego mebla wypoczynkowego. Sposób, w jaki sposób umiejscowisz względem nich ten mebel, zadecyduje bowiem o tym, czy będziesz czuł się w pokoju swobodnie. Jak podejść do tej kwestii? Otóż optymalna odległość między kanapą a stolikiem wynosi w przybliżeniu 45 cm. Tyle odstępu powinieneś pozostawić, aby móc bez przeszkód poruszać się po pokoju i uniknąć jego zagracenia.

Styl stolika na kawę

Jeśli już wiesz, jaki wielkościowo stolik wybrać oraz gdzie go postawić, pozostaje kwestia jego wyglądu. Pozornie jest to aspekt, co do którego posiadasz największą dowolność. W rzeczywistości jednak również i tutaj musisz uwzględnić pewne czynniki – przede wszystkim wystrój całego wnętrza. Nieodpowiednio dobrany stolik może bowiem skutecznie zaburzyć spójność i harmonię aranżacji.

Jak więc zabrać się do tego zadania? Rozważając zakup stolika, zastanów się, jaką rolę pragniesz mu nadać w pomieszczeniu. Jeśli chcesz go harmonijnie wkomponować do całości wyposażenia, zdecyduj się na stolik dopasowany do pozostałych mebli lub pokryty szklanym blatem. Skutecznie spełni on swoją rolę, nie przyciągając jednocześnie zbyt dużej uwagi.

Jeśli jednak chcesz za jego sprawą nadać aranżacji charakteru, postaw na niecodzienne wykończenie. Masywna, drewniana konstrukcja, blaty obite materiałem, charakterystyczne nóżki, intrygujący kolor – te niepozorne akcenty sprawią, że stolik kawowy zamieni się w centralną ozdobę pokoju.

Stolik kawowy spełni się różnych rolach – położysz na nim książkę, postawisz kubki z gorącą kawą, czy odłożysz telefon, gdy będziesz miał ochotę zrelaksować się na kanapie, tuż obok. To właśnie w salonie spędzasz najwięcej czasu, więc dobrze mieć w zasięgu stolik, na którym zawsze można coś położyć. O zaletach aranżacyjnych sporo już zostało wspomniane, jednak funkcjonalność tego niewielkiego mebla jest najważniejsza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here