Kinkiety są jednym z podstawowych rodzajów oświetlenia stosowanym nie tylko w domach, ale także w kawiarniach czy hotelach. Nic dziwnego – zapewniają oświetlenie wybranego fragmentu pomieszczenia, pozwalając jednocześnie zachować przyciemnienie reszty pokoju.
Kinkiety jako oświetlenie boczne – konieczność czy fanaberia?
Kinkiety są, obok lamo stojących, najlepszym sposobem doświetlenia pomieszczenia światłem bocznym. Często, zwłaszcza w większych pomieszczeniach, samo światło górne nie wystarczy do wystarczającego oświetlenia pokoju. Wówczas umieszczenie kinkietów na ścianach umożliwia równomierne oświetlenie dużego pokoju. Mają też one jednak zastosowanie wszędzie tam, gdzie zależy nam na niewielkim, punktowym oświetleniu wybranego fragmentu pokoju lub schodów – klasyczne kinkiety często umieszczane są obok łóżek lub przy stolikach w pubach lub restauracjach. Dzięki temu można zadbać o nastrojowe oświetlenie, zapewniające miłe spędzenie czasu. Zamontowanie kinkietu koło łóżka pozwala natomiast oszczędzić miejsce na stoliku, a z drugiej strony – zwiększa bezpieczeństwo – nie przewrócimy lampki, szukając jej po omacku. Kinkiety klasyczne świetnie sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach w stylu retro, ale ich nowoczesne wariacje mogą ozdobić także współcześnie urządzane wnętrza.
Kinkiety klasyczne w pubie
Kinkiety klasyczne doskonale sprawdzają się jako oświetlenie stolików w tradycyjnie urządzonych pubach i kawiarniach. W tego typu miejscach równomierne, mocne światło nie jest najlepszym rozwiązaniem – lepiej postawić na kinkiety umieszczone przy każdym stoliku, a jeżeli zadbamy o odpowiednią ich ilość, przejścia między stołami będą oświetlone w wystarczającym stopniu, by móc się wygodnie poruszać. Stylistyka retro w połączeniu z klasycznymi kinkietami buduje przyjemny nastrój i kameralną atmosferę – dzięki temu tak zaprojektowane miejsce zachęca do spędzania w nim czasu, a goście chętnie do nas wrócą.
Nowoczesne wariacje klasycznych kinkietów
Poza klasycznymi kinkietami z abażurami i charakterystycznymi żarówkami „świecowymi”, często możemy napotkać się na nowoczesne projekty nawiązujące do tradycyjnych form, utrzymane jednak w nowoczesnej stylistyce. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w designerskim salonie lub sypialni utrzymanej w minimalistycznym stylu. Ciekawie wyglądają też lampy bez abażura, za to z ramką wokół żarówki – jest to interesujące wykończenie formy kinkietu, pozwala jednak dostarczyć więcej światła, niż w przypadku lampy z abażurem.
Kinkiety klasyczne w łazience
Kinkiety, również klasyczne, dobrze spełniają funkcję oświetlenia również w łazience; umieszczone po obu stronach lustra równomiernie oświetlą naszą twarz, dzięki czemu pielęgnacja czy nakładanie makijażu będą wygodniejsze, niż w przypadku zastosowania górnego światła. Łatwiej też dobrać barwę światła – wymiana żarówki w nisko położonym kinkiecie jest łatwiejsza, niż w lampie sufitowej. W zależności od urządzenia łazienki, kinkiety klasyczne lub nowoczesne podkreślą charakter wnętrza, a do tego dostarczą odpowiedniej ilości światła.
Klasyczne kinkiety – gdzie najlepiej ich szukać?
Dobór właściwego oświetlenia jest równie ważny, co wybranie właściwych mebli. Lampy i kinkiety powinny z jednej strony pasować stylistycznie do wnętrza, z drugiej – światło powinno być tak rozplanowane, by w odpowiedni sposób oświetlać pomieszczenie i podkreślać atuty wystroju. Dobrych lamp można szukać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online, np. na https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/54-kinkiety-klasyczne Przed ostateczną decyzją dobrze jest zapoznać się z ofertą różnych producentów i starannie przemyśleć swój wybór.