Kot wrogiem

Miłośnicy kotów zapewne nie zrozumieliby jak ktoś może uważać kota za wroga. Przecież to takie miłe stworzenie, puchate, nieszkodliwe, miło miauczy i mruczy, przytula się. Mały ukochany domator.

Inni, koty znają w zupełnie odmiennej odsłonie – jako niszczycieli dobytku domowego, niemiłe istoty, gubiące włosy stworzenia, uciekinierów, wyłudzaczy posiłków i zwierzęta chodzące swoimi drogami…

Niektórzy po prostu nie mogą sobie z nimi poradzić na podwórku. Koty, które opuszczają na dzień swoje lokum domowe, albo są stałymi bywalcami podwórek, potrafią być przyczyną wielu utrapień – niemiłego zapachu piwnic i klatek schodowych, zanieczyszczeń w piaskownicach przeznaczonych dla małych dzieci, niemiłego zapachu opon, brudnych i podrapanych masek samochodowych.

Czym odstraszyć koty? Najłatwiej jest wskazać tu psa. Pies owszem, zapewne odstraszy koty, ale sprawdzi się to najbardziej w przypadku osiedli jednorodzinnych i mieszkań. Dzięki psu kot nie wejdzie na czyjąś posesję lub balkon. Jednak nie pomoże w problemach podwórkowych.

Co więc zrobić? Mieszkańcy osiedli domów wielorodzinnych są często bezsilni. Jedną z pomocy może być często montowany na osiedla system monitoringu zewnętrznego. Na kamerach można zobaczyć, czy kot brojący na podwórku należy do jakiegoś znanego nam właściciela, czy jest obcy.

Jeśli jest obcym i nie ma możliwości dyskusji z jego właścicielem, na koty wymyślono jeszcze inne sposoby. Jeżeli są szczególnie uciążliwe, a my nie możemy sobie z tym poradzić, w niektórych miejscach można zastosować specjalne środki i urządzenia odstraszające te stworzenia. Obecny rynek oferuje chemiczne środki wydzielające zapachy, których koty nie tolerują. Dostępne są także urządzenia emitujące szczególnie nieprzyjazne dla kotów ultradźwięki.

Czasami, w ekstremalnych warunkach, w których trzeba zachować szczególną ostrożność wobec ewentualnej szkodliwości produktów przeciwko kotom, można zdać się na fizyczne zabezpieczenia danych obiektów – tak jak na przykład osłony przeznaczone dla dziecięcych piaskownic.

pouczyc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here