Krzesła biurowe - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zakup krzesła biurowego wcale nie jest sprawą aż tak łatwą, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Wszyscy niby wiemy, że powinno być przede wszystkim ergonomiczne, czy jednak tak naprawdę wiemy, co skrywa się pod tym pojęciem? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Ergonomiczne krzesła biurowe – to znaczy jakie?

Zapewne wiele razy spotkaliście się z określeniem „ergonomiczny” w odniesieniu do mebli. Przyznajcie się, jesteście w stanie sprecyzować, co to oznacza w odniesieniu do foteli i krzeseł biurowych? Nie jest to takie łatwe, prawda? Ergonomiczne krzesła biurowe to nic innego jak możliwie najlepiej dopasowane do kształtów i ruchów naszego ciała. Bo czy zdajecie sobie z tego sprawę, czy nie, w trakcie pracy siedzącej zarówno nasz kręgosłup, jak i mięśnie są w stałym napięciu. Co zatem zrobić, aby skutecznie je odciążyć?

Ergonomiczne krzesło biurowe powinno przede wszystkim pozwolić kręgosłupowi przybrać kształt zbliżony do litery „S”. Pomocny okaże się tutaj tzw. klin lędźwiowy, czyli uwypuklenie na wewnętrznej stronie oparcia, które zapewni odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Brak tego elementu to jedna z najczęstszych przyczyn bólu pleców w trakcie pracy biurowej. Dlaczego odpowiednie dopasowania oparcia jest tak istotne? Ponieważ każdy z nas posiada naturalny odruch wychylania się do przodu – zbyt wysunięte do tyłu oparcie spowoduje, że ten szkodliwy dla naszego kręgosłupa odruch będzie jeszcze silniejszy.

Ergonomiczne krzesła biurowe

Wygodne krzesło biurowe – zadbaj o odpowiednią wysokość i głębokość

Jednym z najbardziej istotnych kryteriów, którymi powinniśmy kierować się w trakcie zakupu krzesła biurowego, powinna być głębokość siedziska. Powinno ono być na tyle głębokie, aby stanowić podporę dla przynajmniej 2/3, a najlepiej 3/4 długości ud. Dodatkowo, powinno łagodnie opadać w dół. To spowoduje, że krawędź siedziska nie będzie nadmiernie uciskać tylnej części ud. W przeciwnym razie ucisk może powodować problemy z krążeniem i drętwienie stóp. Pamiętajcie również o odpowiedniej wysokości oparcia – powinno ono sięgać powyżej łopatki.

Jeżeli natomiast mowa o wysokości siedziska, należy ją dopasować do biurka lub innego blatu roboczego, któremu towarzyszyć będzie wybrane przez nas krzesło biurowe. Przede wszystkim powinno zostawić wystarczająco dużo miejsca, aby nasze nogi zmieściły się pod blatem. W trakcie siedzenia z ustawionymi na podłodze stopami (całymi), pomiędzy udem a łydką powinien tworzyć się kąt prosty. Zwróćcie też uwagę na mechanizm regulowania wysokości siedziska – czy jest on skonstruowany w taki sposób, że możemy z niego skorzystać w pozycji siedzącej, czy w celu wyregulowania wysokości musimy podnieść się z krzesła.

Wygodne krzesło biurowe

Tapicerowane krzesła biurowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

W ofercie wielu marek i producentów dosyć często natkniemy się na krzesła biurowe plastikowe lub drewniane. Choć wiele z nich prezentuje się bardzo efektownie, warto pozostać czujnym. Tego rodzaju nowoczesne krzesła biurowe sprawdzą się wyłącznie wtedy, jeśli zamierzamy z nich korzystać okazjonalnie. Jeśli w grę wchodzi codzienna praca w wymiarze przynajmniej 6-8 godzin dziennie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą krzesła biurowe tapicerowane. Na jaki rodzaj tapicerki warto się zdecydować? Wybór czeka na nas w tym temacie ogromny. Wybierajmy przede wszystkim te materiały, które są odporne na ścieranie i łatwe w czyszczeniu.

Tapicerowane krzesła biurowe

Jednak jeszcze bardziej niż rodzaj wierzchniego pokrycia, powinno nas zainteresować wypełnienie, zarówno w obrębie siedziska, jak i oparcia. To ono w dużej  mierze przesądzi o komforcie pracy i użytkowania. W najtańszych modelach funkcję tę pełni zwykła gąbka, która – jak nietrudno się domyślić – nie jest szczególnie rekomendowanym rozwiązaniem. Warto nieco dołożyć do zakupu i zdecydować się na model z wypełnieniem z pianki o wysokiej sprężystości (te z parametrem 50-60 kg/m3 to już naprawdę niezwykle solidne meble). Warto również wspomnieć o piankach z pamięcią kształtu, te jednak zarezerwowane są wyłącznie dla najdroższych modeli z wyższej półki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here