Manekiny krawieckie – jakie do domu, a jakie do pracowni?

Manekiny krawieckie są tak samo popularne jak maszyny do szycia. Każda szanująca się krawcowa ma taką kukłę w swojej pracowni. I to nie tylko z powodów użytkowych, ale także prestiżowych. Niewielu z nas bowiem wyobraża sobie takie miejsce bez manekina. No dobrze, ale jaki model kupić?

Określ swoje potrzeby

Na początek podstawowa sprawa, czyli określenie własnych potrzeb. Musimy wiedzieć, oczywiście mniej więcej jak często będziemy z takiego manekina korzystać. Chodzi tu o kwestię pracy zawodowej, zarobkowej, czy tylko szycie od czasu do czasu. Następnie określmy budżet jakim dysponujemy. Manekiny w zależności od materiału wykonania będą różniły się cenami. Następnie weźmy pod uwagę wygląd estetyczny kukły. Jeśli rozważysz to wszystko to zacznij przeglądać różne rodzaje manekinów.

Manekiny krawieckie – rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka wariantów. Tu skupimy się na trzech podstawowych modelach. Będą to manekiny krawieckie styropianowe, drewniane oraz regulowane. Największa popularnością cieszą się te pierwsze. Nie są co prawda super wytrzymałe, ale tanie i zdecydowanie wystarczające gdy nie szyj się na skalę masową. Takie modele są lekkie i dobrze znoszą wbijanie szpilek. Ich wygląd możemy zmodyfikować nożem. Odcinając warstwy styropianu, czy np. kończyny kukły. Do tego takie manekiny są łatwo dostępne. Tuż za nimi uplasowały się modele drewniane. Te są znacznie cięższe, ale również znacznie trwalsze. Pięknie się prezentują i podnoszą prestiż każdej pracowni. Cenowo będą droższe od styropianowych, jednak cena zdecydowanie jest adekwatna do jakości. Drewno pokrywa się materiałem, w który można wbijać szpilki. Takie manekiny mają troszkę bardziej zbliżone kształty to realistycznej sylwetki. W zasadzie nie mają wad. Kolejnym typem, który jest dość sporny są manekiny regulowane. Te jak sama nazwa wskazuje pozwalają na dopasowywanie się do pożądanych wymiarów. Niestety nie jest to takie proste w uzyskaniu. Osoby, których sylwetki odbiegają od standardowych skarżą się na niedoskonałości tychże regulacji. Kolejnym minusem są także szpary, które powstają na skutek rozciągania manekina. Przeszkadzają one we wbijaniu szpilek, a także ładnemu ułożeniu materiału. Niewątpliwie jednak takie kukły znajdą swoich zwolenników. Może i są one dość drogie, ale za to wytrzymałe i jako jedyne posiadają wbudowane możliwości zmian rozmiarów.

Podsumowując. Jaki manekin krawiecki wybrać? Z różnymi modelami można zapoznać się tutaj. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Choć nie ulega wątpliwości, że te styropianowe najlepiej sprawdzą się w domowym zaciszu. Drewniane także, ale świetnie wpasują się również we wnętrza profesjonalnych pracowni. Manekiny regulowane to już kwestia naprawdę określonych wymagań.  Dzięki przejrzeniu ofert można bardziej zagłębić się w temat. Zdecydowanie warto najpierw trochę poczytać, a także porównać ceny, a dopiero potem decydować się na zakup.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here