Pielęgnacja mebli tapicerowanych to skuteczny sposób na przedłużenie ich trwałości. Z drugiej strony, znaczenie ma również ich jakość, oraz to, jakich materiałów użyto do produkcji. Dlatego, zanim kupisz kanapę lub fotel, zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Regularność ma znaczenie. Podstawowe zasady dbania o meble tapicerowane
Wbrew pozorom, dbanie o tapicerkę nie należy do skomplikowanych zadań. Wystarczy regularność i odrobina ostrożności. Tkaniny mogą się od siebie różnić. W związku z tym, zanim przystąpimy do ich czyszczenia, warto zapoznać się z zaleceniami samego producenta. Równie ważna jest rozwaga przy wybieraniu preparatów myjących. Zawsze należy stosować środki przeznaczone do konkretnego rodzaju materiału. Zanim użyjemy ich na większej powierzchni, najlepiej przetestować ich działanie na małym skrawku, np. w dolnej lub zazwyczaj zakrytej części mebla. Pamiętajmy również o tym, że jeżeli przenosimy fotel lub kanapę w inne miejsce, zamiast ciągnąć za poszycie i poduchy, lepiej przesunąć mebel, chwytając go od spodu.
Jak to zrobić, czyli pielęgnacja obicia krok po kroku
Przed przystąpieniem do czyszczenia na mokro, zawsze należy dokładnie odkurzyć mebel. Ogólnie zaleca się, aby odkurzanie powtarzać średnio raz na tydzień. Na wypoczynku, tak samo, jak na szafkach czy podłodze, gromadzą się roztocza i zabrudzenia. Z tego względu warto odkurzać kanapę i fotele za pomocą specjalnej końcówki, np. z miękką szczotką. Nigdy nie należy trzeć materiału zbyt intensywnie, ponieważ prowadzi to do osłabienia włókien. Niezależnie od tego, czy chodzi o skórę, tkaninę, czy tworzywa sztuczne, z każdym meblem lepiej postępować delikatnie. Kolejną kwestią jest mycie – w tym przypadku używamy tylko wilgotnej (nieociekającej wodą), miękkiej i czystej ścierki. Zawsze powinna być dobrze wyciśnięta. Mebel czyścimy od szwu do szwu, nawet jeżeli chcemy usunąć jedynie niewielkie zabrudzenie.
Nigdy nie zmywamy wyłącznie samej plamy. Lepszy efekt daje umycie całej powierzchni, np. poduchy czy oparcia. Po czyszczeniu na mokro przystępujemy do suszenia. Nie używamy do tego gorącego powietrza z suszarki. Lepiej sprawdzi się chłodny nawiew albo po prostu zostawienie mebla do naturalnego wyschnięcia. Ostatnią rzeczą, o której powinno się pamiętać, jest fakt, że meble tapicerowane nie mogą być wystawiane na długotrwałe działanie ciepła. Dlatego nie wolno ustawiać ich przy grzejniku, kominku, czy w pomieszczeniach intensywnie nasłonecznionych, pozbawionych zasłon czy żaluzji.
Oczekujesz wieloletniej trwałości? Wybieraj produkty od zaufanych producentów
Poszukiwanie idealnych mebli wypoczynkowych zaczynamy zazwyczaj od przejrzenia ofert popularnych salonów. I słusznie – najlepiej celować w te firmy, które zapewniają wysoką jakość i szeroki wybór. To, z czego wykonano kanapę czy fotel, oraz jakie materiały zastosowano do produkcji, ma ogromne znaczenie dla ich trwałości. Przykładem rzeczy „długowiecznych” są meble tapicerowane – Selsey.pl, czyli pięknie wykonane fotele, pufy i kanapy dostępne w sprzedaży internetowej. Są objęte 24-miesięczną gwarancją, pochodzą z polskiej czołówki meblarskiej i występują w wielu wzorach oraz wersjach kolorystycznych. W razie potrzeby Selsey oferuje również przesłanie próbek tkanin, co dodatkowo ułatwia wybór odpowiedniego materiału.