Podstawą zachowania dobrej kondycji skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia – to właśnie ze względu na niedobór wody pojawiają się liczne problemy związane z jej funkcjonowaniem. Z kosmetycznego punktu widzenia podstawą pielęgnacji przesuszonej, skłonnej do podrażnień lub zaatakowanej przez stan zapalny skóry jest stworzenie tzw. warstwy okluzyjnej za pomocą preparatów natłuszczających, w tym emolientów.
Co to są emolienty i jak działają?
To, w jakim stopniu skóra pozostaje nawilżona zależy od jej właściwości zatrzymywania wody. Jeśli wody jest za mało, pojawiają się tzw. degeneracje struktur elastynowych i kolagenowych – to właśnie wtedy staje się sucha, popękana oraz zahamowane zostają procesy jej regeneracji. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są właśnie emolienty, czyli preparaty, które działają w następujący sposób:
- Natłuszczają
- Tworzą film okluzyjny i zapobiegają odparowywaniu wody
- Zmiękczają
- Uzupełniają płaszcz lipidowy
W skład emolientów wchodzą substancje pochodzenia naturalnego, np. triglicerydy, estry, ciekłe woski czy oleje roślinne i zwierzęce – mowa tutaj m.in. o lanolinie czy wosku owczym; a także pochodzenia syntetycznego, m.in. parafina, wazelina, produkty mineralne oraz silikony. Wszystkie powyższe w odpowiednich połączeniach oraz przy regularnym stosowaniu są w stanie poprawić stan skóry i przywrócić utracony komfort dzięki swoim dobroczynnym właściwościom.
Rodzaje kosmetyków z emolientami
Pielęgnacja emolientami jest obecnie nieodłącznym elementem leczenia wielu schorzeń dermatologicznych, np. atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy wyprysków kontaktowych. Producenci pozbawili dermokosmetyki wielu substancji zapachowych, sztucznych barwników i konserwantów, które mogłyby nieść za sobą ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Właśnie ze względu na ich delikatność są zalecane również do pielęgnacji skóry dziecka i to nawet od pierwszego dnia życia (np. https://www.apteka-melissa.pl/producent/dermedic.html). Na rynku dostępne są różnorodne preparaty, takie, jak lotiony, oliwki, maści, kremy i balsamy, emulsje do kąpieli, szampony i inne kosmetyki specjalistyczne – należy jednak pamiętać, że w przypadku skóry nigdy nie ma reguły i nie każdy kosmetyk, który jest tolerowany przez inną osobę będzie odpowiedni także dla nas. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i najlepiej przetestować kilka różnych produktów przed zdecydowaniem się na ten jeden konkretny.