Okna plastikowe - jakość i elegancja

Przeważająca liczba budynków w Polsce jest wyposażana w okna PVC. Inwestorów przekonują one wysoką jakością oraz niezbyt wygórowaną ceną. Okna plastikowe od lat cieszą się uznaniem i są postrzegane jako efektywny sposób dodatkowego ocieplenia wnętrz. Jednak na przestrzeni lat produkty te bardzo się zmieniły.

Okna plastikowe w nowej odsłonie

Omawiając fundamenty popularności okien plastikowych, można zacząć od ich zmieniającej się estetyki. Kiedy ponad dwie dekady temu zaczęły pojawiać się w polskich domach i budynkach użyteczności publicznej, występowały najczęściej w jednym kolorze. Białe okna plastikowe są jednym z symboli tamtych czasów. Postrzegano je jako przejaw nowoczesności, a także sposób na uporanie się z chłodnymi wnętrzami. Dzisiaj wybierając tego rodzaju stolarkę okienną, do dyspozycji ma się całą paletę RAL. I choć Polacy zdążyli się oswoić z widokiem białych okien, obecnie chętnie stawiają na profile w różnych kolorach tęczy.

Jak je wybierają? Najczęściej w oparciu o odcień elewacji, a nawet biorąc pod uwagę stylistykę pomieszczenia. Do wnętrz klasycznych pasują stonowane okna plastikowe, można nawet pokusić się o modele imitujące drewno. Do ich wyprodukowania stosuje się specjalne okleiny drewnopodobne. Nie ulega jednak wątpliwości, że obecnie najmodniejsze są proste aranżacje z minimalistycznymi tendencjami. Świetnym ich uzupełnieniem będą wyraziste okna PVC. To produkty godne podkreślenia, których nie warto umieszczać za firanami. Rezygnacja z zasłon przekłada się na większą ilość światła naturalnego w pomieszczeniu.

Komfort termiczny i inne zalety okien plastikowych

Okna pełnią kilka zasadniczych funkcji. Zapewniają prywatność, oddzielają od dźwięków z zewnątrz, chronią przed wilgocią. Jednak ich zasadniczym zadaniem niezmiennie pozostaje utrzymanie ciepła we wnętrzu. Jest to szczególnie istotne w strefach klimatycznych ze skrajnie różnymi warunkami atmosferycznymi. W praktyce dobre okna plastikowe przydają się w każdym zakątku ziemi. Nawet w najgorętszych częściach globu, pogoda w pewnym momencie się zmienia, chociażby podczas pory deszczowej. Wówczas szczelne profile okienne chronią ludzi i posiadany przez nich majątek.

Jak wspomniano, okna plastikowe od lat są udoskonalane. W efekcie wyróżnia je coraz niższy współczynnik przenikania ciepła. Z perspektywy mieszkańca kraju nad Wisłą, oznacza to niższe rachunki za ogrzewanie oraz możliwość zapewnienia swoim bliskim przyjemnej atmosfery, nawet podczas bardzo nieprzyjemnych warunków na zewnątrz. Producenci dokładają wielu starań, aby ich okna plastikowe podążały za zmieniającym się światem. A ten coraz więcej uwagi poświęca kwestiom ekologii. Ograniczenie zapotrzebowania na energię może być pierwszą świadomą decyzją, zmierzającą do zmniejszenia własnego śladu węglowego.

Okna dopracowane w najdrobniejszych szczegółach

– Okna plastikowe są nie tylko bardzo szczelne, ale produkuje się je także w trosce o szeroko rozumiane bezpieczeństwo użytkowników – podkreśla konsultant producenta okien Hensfort. Profile posiadają zatem nowoczesne systemy antywyważeniowe. Ponadto wyposaża się je w szereg udogodnień, ułatwiających codzienne korzystanie z okna. To między innymi mikrowentylacja, stanowiąca odpowiedź na zbyt daleko idącą szczelność współczesnych profili. Dzięki niej do pomieszczenia można na bieżąco wpuszczać niewielkie ilości świeżego powietrza. Z kolei grzybek obrotowy usprawnia otwieranie i zamykanie okna. Podobną funkcję pełnią podnośniki skrzydeł, nieodzowne zwłaszcza przy dużych, ciężkich przeszkleniach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here