Podstawowe narzędzia tokarskie

Decydując się na zakup obrabiarki często popełniamy błąd w postaci alokacji dostępnych funduszy tylko w samą maszynę skrawającą, zapominając o najważniejszym łączniku tokarka-detal, którym są narzędzia tokarskie. Nóż tokarski to trzonek ze statycznym ostrzem, który na wskutek ruchów wzdłużnych, poprzecznych (oraz ich złożenia) przesuwając się po materiale, wykonuje kształt przedmiotu obrabianego, poprzez skrawanie jednopunktowe lub kształtowe.

Narzędzia tokarskie dystrybuowane są przez wiele firm – możemy znaleźć produkty bardzo drogie, klasy premium, wśród których jeden nóż tokarski potrafi kosztować i 200eur/szt. z płytkami dwukrawędziowymi w cenach nawet 40eur sztuka. Po drugiej stronie barykady stoją produkty chińskie, wśród których nóż tokarski to cena nie więcej niż 20eur z płytkami po 2eur. Przy tak dużym rozrzucie wybór produktu nie jest prosty – z jednej strony chcemy pracować jak najwydajniej, z drugiej strony koszt krawędzi skrawającej potrafi przekroczyć zysk z jej pracy, co oznacza że maszyna nie zarobi nawet na narzędzia.

Poszukiwanie idealnego stosunku cena/jakość nie jest proste, ale należy zdecydowanie skupić się tu na kilku punktach które zapewnią nas, że dobór będzie dla nas opłacalny:

  • Korzystanie z płytek neutralnych (nóż tokarski geometrii negatywowej). Wśród płytek ISO różnica między płytkami pozytywowymi (jednostronnymi) oraz neutralnymi (dwustronnymi) w cenie, praktycznie nie istnieje, co pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów pojedynczej krawędzi.
  • Ograniczenie się do jednego typu płytek z grupy zgrubnej i wykończeniowej. Minimalizacja typów płytek oraz trzonków pozwala na zmniejszenie kosztów i ułatwienie przezbrajania oraz późniejszych zamówień uzupełniających narzędzia tokarskie.
  • Wybór narzędzi do pracy zewnętrznej oraz wewnętrznej zgodnych płytkami. W ten sposób ponownie minimalizuje się koszty, bo nie dublujemy w zamówieniach osobnych płytek do osobnych trzonków (nóż tokarski zewnętrzny i wytaczak), co znacznie ułatwia uzupełnianie stanu.
  • Kontakt ze sprawdzonym dostawcą. Firmy krzak działające w myśl zasady „gwarancja do bramy a potem się nie znamy” to gwarantowany brak wsparcia aplikacyjnego w doborze technologii i parametrów, niepowtarzalne terminy dostaw, braki w zaopatrzeniu.

Narzędzia tokarskie spełniające powyższe parametry to linia Groth dystrybuowana przez markę Abplanalp. Nóż tokarski MWLNR oraz MVJNR (zgrubny na płytkę sześciokrawędziową W oraz wykończeniowy na płytkę czterokrawędziową V) to koszt 44eur/szt. z płytkami w cenie 3.80eur pozwalają na obróbkę praktycznie w cenie produktów chińskich, utrzymując przy tym wysoką wydajność i wsparcie największej firmy o tym profilu działalności nie tylko w Polsce, ale w całej Europie centralnej czy centralno-wschodniej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here