Szybko, wydajnie i przy zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa zwierząt. Właśnie takie wymagania w szczególności są stawiane przed wybranym systemem dojenia w gospodarstwach rolnych, w których hoduje się krowy. Co brać pod uwagę przy wyborze najlepszej dojarki dla krów? Nie ma wątpliwości, że aparat dojowy jest dzisiaj podstawą, a dojenie manualne odeszło już do lamusa. Szczegóły w tym zakresie poznasz poniżej.
Nowoczesne gospodarstwa z instalacjami udojowymi
Czy wiesz, że Polska plasuje się na 5 miejscu, patrząc na wszystkie kraje unijne w zakresie produkcji mleka? Co więcej, jesteśmy na 12 miejscu na arenie ogólnoświatowej. Ten doskonały wynik zawdzięczamy rozwiniętym gospodarstwom rolnym, które postawiły na zaawansowane technologie w ramach dojenia krów i pozyskiwania jak największej ilości mleka. Ponadto, widać wyraźny i ciągły rozwój w tym sektorze rynku, ponieważ każdego roku wzrasta krajowa produkcja mleka.
Gospodarstwa rolne, które zdecydowały się na hodowlę zwierząt dojnych, wybierają automatyczne dojarki do krów. Wylicza się, że przeciętny wiek instalacji udojowych w polskim gospodarstwie rolnym to 15 lat. Nie jest to zły wynik, natomiast trzeba podkreślić, że systemy technologiczne w tej dziedzinie ulegają prężnym modyfikacjom, a inwestycje w te najnowocześniejsze dojarki pozwalają osiągać jeszcze lepsze efekty prowadzonej działalności.
Jak wybrać odpowiednią dojarkę do krów
Każda dojarka do krów musi być przede wszystkim dobrana przy uwzględnieniu indywidualnych preferencji hodowli. Pod uwagę należy wziąć oczywiście zasoby finansowe gospodarstwa, jakie można przeznaczyć na tego rodzaju inwestycję, natomiast dojarka zawsze wykazuje ogromny potencjał i daje możliwości rozwoju, a więc i generowanie jeszcze większych zysków.
Aby tak jednak było, sprzęt musi być dopasowany do potrzeb. Uwzględnić należy przede wszystkim wielkość hodowli krów. System dojny ma zapewniać optymalną jakość mleka, zachować zdrowotność wymion, ale też zniwelować ewentualne koszty działalności i przyczyniać się do zwiększonego zarobku.
Ważny jest również rodzaj utrzymywania krów, uwięziowy albo bezuwięziowy.
Najczęściej stosowane dojarki do krów
Ze względu na wielkość hodowli krów oraz zaawansowanie technologiczne gospodarstwa rolnego, wyróżnić można przede wszystkim:
- Dojarki bańkowe. Najczęściej wykorzystywane w małych stadach i zastępują dojenie ręczne przy krowach do 20 sztuk. Dzięki dojarce dojarz może w ciągu jednej godziny wydoić nawet 8 krów, a cały sprzęt jest łatwy w utrzymaniu czystości i higieny, poręczny oraz nie sprawia większego problemu w użytkowaniu. Dojarka bańkowa jest też najtańsza.
- Dojarki rurociągowe. Najczęściej wykorzystuje się je w stadach do 50 krów, jeśli hodowla odbywa się w systemie uwięziowym.
- Stacje udojowe. Coraz większą popularnością w nowoczesnych gospodarstwach cieszą się tzw. roboty udojowe. Taki sposób dojenia krów wyręcza całkowicie człowieka, a dla samych krów jest w pełni bezstresowy. To zwierzę decyduje, kiedy skorzysta ze stacji udojowej. Okazuje się, że zastosowanie tego systemu dojenia wpływa na nawet 10% wzrost produkcji mleka.