Jaki system operacyjny na smartfona wybrać?

Niektórzy wybierają smartfona ze względu na markę, inni na parametry, a niektórzy ze względu na system operacyjny. Wiele uwagi poświęca się dwóm głównym konkurentom – Androidowi i iOS. Do historii powoli przechodzi poczciwy Windows Phone, jednak wciąż możemy się z nim spotkać w kilku nowych i wielu starszych modelach telefonów – z tego powodu uwzględniliśmy go w naszym zestawieniu. Poznajmy zatem najważniejsze plusy i minusy tych trzech systemów operacyjnych – tak, aby każdy mógł dokonać świadomego wyboru.

Android, czyli powszechność i prostota

Android jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym spotykanym w smartfonach. Nic więc dziwnego, że dla wielu osób jest to ten „jedyny słuszny”. Posiada go wiele telefonów, więc można znaleźć zarówno tańszy, jak i droższy model wyposażony w Androida.

Jakie są jego główne zalety? Z całą pewnością jest bardzo intuicyjny, przez co bardzo szybko nauczymy się go obsługiwać. Dzięki sklepowi Google Play możemy za darmo ściągać liczniki kalorii, treningi, gry, kalendarze, planery i inne aplikacje niezbędne nam do funkcjonowania. Należy wspomnieć, że system Android cechuje duża elastyczność- możemy w prosty sposób dostosowywać go do siebie, modyfikować widżety, konfigurować aplikacje itp.

Im bardziej interesujemy się elektroniką, z tym bardziej z zaawansowanych funkcji możemy korzystać. Niestety, jeśli spróbujemy wejść „głębiej” bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, to możemy niechcący zainstalować coś, co będzie groziło bezpieczeństwu naszych danych. Właśnie te luki w systemie zabezpieczeń są wskazywane przez wielu użytkowników za główny minus Androida.  Wadą jest również to, że czasem zdarzają się problemy z jego optymalnym działaniem, czyli najzwyczajniej w świecie się „zacina” lub znacznie spowalnia działanie. Niestety, słynna recepta „wyłącz i włącz” nie zawsze usuwa problem.  Natomiast pozytywnym aspektem jest to, że twórcy Androida wciąż nad nim pracują i widać ogromne postępy w tym obszarze w stosunku do lat poprzednich.

iOS, czyli jakość i prestiż

System operacyjny, który spotkamy wyłącznie na produktach firmy Apple, jest połączeniem wysokiej dbałości o bezpieczeństwo danych z prostotą użytkowania. Cechuje się również szybkością, wysoką jakością oraz dobrym wsparciem supportu. Użytkownicy cenią sobie również pełną kompatybilność wszystkich produktów z systemem iOS.

Ten system operacyjny również posiada sklep, w którym mamy dostęp do aplikacji, jednak ilość darmowych jest o wiele mniejsza niż w Androidzie. Za dużą część trzeba płacić, jednak ich jakość jest z tzw. najwyższej półki, co zadowoli nieco bardziej zamożnych i wymagających klientów, do których przede wszystkim swoje produkty kieruje Apple. Niektórym przeszkadza fakt, że w porównaniu z Androidem możemy w dużo mniejszym stopniu ingerować w konfigurację telefonu, jednak w zamian otrzymujemy wysokiej klasy zabezpieczenia danych. Kwestią zaporową dla wielu potencjalnych klientów jest również cena – ze względu na fakt, że system spotkamy na iPhone’ach (i innych urządzeniach Apple), to musimy się liczyć z wysoką ceną zakupu smartfona.

Windows Phone

Trzeci i najmniej popularny system operacyjny, który w najbliższych latach nie będzie już rozwijany. Windows powoli wywiesza białą flagę na rynku smartfonów, w związku z czym jego system operacyjny będziemy niebawem mogli spotkać tylko w używanych, nieco starszych modelach. A szkoda, bo ma on również swoje zalety.

Przede wszystkim, jak twierdzą eksperci, świetnie sprawdza się on u mniej wymagających osób, które po prostu chcą mieć sprawnie działającego smartfona, bez konieczności własnoręcznej konfiguracji elementów. Mimo, iż ma małą bazę aplikacji, to znajdziemy wśród nich te najważniejsze, z których korzysta większość z nas. Ogromnym plusem jest zainstalowany pakiet Microsoft Office – szczególnie jeżeli dużo na nim pracujemy. Dzięki temu szybko będziemy mogli otworzyć potrzebne nam narzędzia. Jest stosunkowo bezpieczny, a producenci jeszcze do niedawna stale pracowali nad drobnymi błędami w tym obszarze. Mimo, że Windows Phone w trybie fabrycznym działa bez zarzutu, możemy go dość łatwo personalizować.

Co wybrać?

Przedstawiliśmy plusy i minusy popularnych systemów operacyjnych. Należy jednak pamiętać, że każdemu odpowiada co innego. To, co dla kogoś może być dużym ułatwieniem, dla innego będzie sporą uciążliwością. Dobrze jest przetestować różne opcje przed zakupem – ewentualnie szukać porad na stronach takich jak: https://android.com.pl/, gdzie specjaliści testują różne opcje i sprawdzają możliwości systemów oraz poszczególnych modeli smartfonów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here