Szafa kapsułowa

Twoja szafa pęka w szwach, a i tak zdaje Ci się, że nie masz co włożyć? Chciałabyś znacznie ograniczyć ilość kupowanych ubrań? Szafa kapsułowa to rozwiązanie Twoich problemów. Dzięki niej pozbędziesz się codziennych, modowych dylematów, zyskasz dodatkowe miejsce w szafie i przyczynisz się do ochrony środowiska.

Co to jest szafa kapsułowa?

Zastanawiasz się, co to jest szafa kapsułowa? Spieszymy z odpowiedzią! Szafa kapsułowa to zestaw kilku ponadczasowych ubrań, pełniących rolę ubrań bazowych, uzupełnionych o sezonowe dodatki. Takie połączenie pozwala w łatwy sposób stworzyć modne zestawy na każdą porę roku. Pojęcie szafy kapsułowej („capsule wardrobe”) po raz pierwszy pojawiło się w latach 40. w USA i odnosiło się do niewielkiego zestawu ubrań, które można ze sobą swobodnie łączyć. Szerzej, koncepcja szafy kapsułowej została rozpropagowana w latach 70. przez Susie Faux, właścicielkę londyńskiego butiku „Wardrobe”. Faux opisywała szafę kapsułową, jako niewielki zbiór wyselekcjonowanych ubrań o ponadczasowym charakterze.

Jakie są najważniejsze zalety szafy kapsułowej?

Korzystanie z szafy kapsułowej oznacza znaczne ograniczenie ilości posiadanych ubrań. Za to z tych ubrań, którym uda się zostać w szafie, można tworzyć wiele modnych zestawów na różne okazje. Jakie są najważniejsze zalety korzystania z szafy kapsułowej?

  • Oszczędność pieniędzy

Ograniczenie liczby ubrań to spore oszczędności finansowe. Dla posiadaczy szaf kapsułowych, odzieżowe zakupy ograniczają się do kupienia kilku ponadczasowych elementów ubioru. Dodatkową rzecz można kupić tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione, pamiętając przy tym, żeby pasowała do pozostałych elementów, które już znajdują się w szafie. Tym samym, zakupy pod wpływem impulsu czy wyprzedażowe szaleństwa, a co za tym idzie – często nie do końca przemyślane wydatki, nie grożą posiadaczom szaf kapsułowych.

  • Więcej wolnego miejsca w szafie

Mniej ubrań to więcej wolnego miejsca w szafie. Pozbywając się zbędnych ubrań, można w łatwy sposób zyskać dodatkową, wolną przestrzeń i dowolnie ją wykorzystać. Mniejsza ilość ubrań w szafie to również spora szansa na utrzymanie porządku wśród ubrań.

  • Pozbycie się modowych dylematów

Osoby, których szafy pękają w szwach od nadmiaru ubrań, paradoksalnie bardzo często mają problem z tym, w co się ubrac. Sytuacja jest zupełnie odwrotna u posiadaczy szaf kapsułowych. Ograniczenie ilości ubrań to gwarancja oszczędności czasu, bo wszystko do siebie pasuje.

  • Życie w duchu zero waste

Za pomocą szafy kapsułowej można znacznie ograniczyć konsumpcję i żyć w duchu zero waste. Mniejsza ilość ubrań to mniej produkowanych śmieci, co niewątpliwie stanowi korzyść dla planety. Osoby, które korzystają z szafy kapsułowej, robią zakupy w sposób bardziej przemyślany, nie ulegają pokusom wyprzedaży i pojawiającym się, co i rusz, nowym, modowym kolekcjom w sklepach.

Jak stworzyć szafę kapsułową?

Wiemy już, co to jest szafa kapsułowa i jakie zalety wynikają z korzystania z tego rozwiązania. Zatem, czas dowiedzieć się, jak stworzyć szafę kapsułową. Poniżej kroki, które warto w tym celu wykonać.

  1. Porządki w szafie

Tworzenie szafy kapsułowej najlepiej rozpocząć od gruntownego przeglądu posiadanej garderoby. Warto przejrzeć wszystkie ubrania i zostawić jedynie te, które spełniają trzy kryteria: są ponadczasowe, dopasowane do rodzaju sylwetki i w dobrej kondycji. Wszystkich pozostałych lepiej się pozbyć.

  1. Segregacja ubrań

Porządkując szafę, podziel ubrania na uniwersalne i sezonowe. Dzięki temu sprawdzisz, czego brakuje w Twojej szafie, by stworzyć kapsuły. Klasyczne dżinsy, gładkie T-shirty, sportowe buty – to tylko niektóre z elementów, które można znaleźć w szafach kapsułowych wielu osób.

  1. Jakość lepsza od ilości

Wybierając ubrania do szafy kapsułowej, pamiętaj, żeby kierować się jakością, a nie ilością. Wysokogatunkowe ubrania posłużą znacznie dłużej i dłużej też wytrwają w dobrej kondycji. Kupowanie ubrań dobrej jakości, (można je znaleźć w tym sklepie: https://www.tchibo.pl/moda-damska-c400048505.html), to również krok w stronę ekologii (nie trzeba co sezon kupować nowych elementów garderoby).

  1. Przemyślane zakupy

Po stworzeniu bazy podstawowych ubrań, kolejne elementy garderoby dokupuj w sposób przemyślany. Wybieraj tylko te ubrania, które będą pasować do reszty i tylko takie, których naprawdę potrzebujesz.

  1. Własny sposób na szafę kapsułową

Nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na stworzenie idealnej szafy kapsułowej. Zatem ciężko określić, co powinno znaleźć się w takiej szafie, bo ubrania będą się różnić w zależności od stylu bycia danej osoby i jej preferencji modowych. Warto mieć swój własny pomysł na stworzenie idealnej szafy kapsułowej.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here