Jest jednym z najcenniejszych zabytków dawnej architektury na terenie tego miasta oraz pamiątką, ściśle związaną z uzdrowiskową historią tego miejsca. Pałac Vauxhall to jeden z tych zabytków, których w czasie wycieczki po Krzeszowicach nie można pominąć. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego obiektu?

Pałac Vauxhall jest obiektem, który już ze względu na swój wiek zasłużył sobie na szczególną uwagę. To najstarsza ze wszystkich budowli, z jakimi można się dziś spotkać na terenie Krzeszowic. Obiekt ten wzniesiony został w latach 1783 – 1789 na polecenie Izabeli Lubomirskiej. Obiekt ten przez lata pełnił rolę centrum życia towarzyskiego dla gości, którzy gościli w Krzeszowicach. Zachwycał on swą architekturą oraz korzystną lokalizacją, był bowiem jedną z ważniejszych budowli, jakie wzniesiono na terenie parku zdrojowego. Niestety, po wojnie kurort stracił na znaczeniu, a wraz z nim i pałac musiał się dostosować do nowej roli. Dziś jest on siedzibą Centrum Kultury i Sportu. I choć jego piękne wnętrza zostały zniszczone, zewnętrzne elewacje pałacu wciąż mogą wzbudzić zachwyt turystów zwiedzających Krzeszowice.

Pałac Vauxhall to jeden z ważniejszych obiektów na terenie Krzeszowic, zatem w czasie wycieczki po tym mieście warto mu poświęcić nieco więcej uwagi. To obiekt, który przyciąga swą historią i ciekawą architekturą oraz pamiątka, dzięki której w Krzeszowicach wciąż pamięta się o rodzie Potockich oraz o ich zasługach dla tej miejscowości.

pomaranczowe.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here