Zakładanie akwarium morskieg

Akwaria morskie są chętnie wybierane przez początkujących jak i doświadczonych akwarystów. Specyfika akwariów morskich tkwi w panujących w ich wnętrzu warunkach. W zbiornikach takich można hodować określone gatunki roślin i zwierząt, naturalnie występujące w zbiornikach słonych. Poniżej podpowiadamy jak założyć swoje pierwsze akwarium morskie. Dowiesz się jakie są szczególne wymagania tego typu zbiorników, jakie gatunki można w nim hodować oraz jakie są najczęściej wybierane rodzaje akwariów morskich. 

Akwarium morskie od A do Z. Czyli o najpopularniejszych rodzajach akwariów morskich 

Akwarium morskie jest pod pewnymi względami bardziej wymagające, niż akwarium słodkowodne. Do jego założenia należy się przygotować jeszcze przed samym zakupem zbiornika i wyborem ryb lub roślin. Pragniemy jednak uspokoić, prowadzenie akwarium morskiego nie jest aż tak wymagające, by nie mogły mu podołać osoby początkujące. 

Podstawową sprawą, od której warto zacząć, jest kwestia hodowanych w zbiorniku gatunków. Odmiennie będzie wyglądać przygotowanie akwarium pod hodowlę wyłącznie rybek, odmiennie pod hodowlę roślin, a jeszcze odmiennie w przypadku hodowli zarówno zwierząt jak i roślin. 

Najczęściej wybierane są oczywiście zbiorniki typu fish-only, w której będą mieszkać wyłącznie rybki. Akwarium takie jest o wiele prostsze w prowadzeniu, gdyż nie musisz się martwić o dobro koralowców i możliwość ich zniszczenia pod wpływem działania rybek. Również wybór systemu oświetleniowego do takiego akwarium jest o wiele prostszy. Nie musisz sięgać po drogie i wysoce specjalistyczne lampy, które zaspokoiłyby wyśrubowane potrzeby egzotycznych gatunków koralowców. 

Odmiennie wygląda sprawa z akwariami, w których hoduje się koralowce miękkie. Te rozbudowane kolonie bezkręgowych organizmów tworzą wyjątkowo piękną scenerię. Wbrew pozorom, tego typu akwarium można założyć nawet w niewielkim zbiorniku o małym litrażu. Jest to rozwiązanie wybierane chętnie przez osoby początkujące w temacie akwarystyki. W sklepach znajdziesz gotowe zestawy, na które składa się wyjątkowe akwarium morskie oraz zestaw potrzebnych do hodowli sprzętów. Warto podkreślić, że hodowla koralowców nie wymaga dużych nakładów środków finansowych oraz jest stosunkowo prosta. 

Akwaria morskie z rafami koralowymi – czyli spełnienie marzeń akwarysty morskiego 

Wielu akwarystów marzy o założeniu zbiornika, w którym hodować będą koralowce twarde. Popularne są między innymi drobno polipowe koralowce, nazywane patyczakami. Ich rozbudowany system wypustek jest kolonią złożoną z wielu organizmów bezkręgowych. Niektórzy sięgają też po koralowce wielkopolipowe, jeszcze bardziej efektowne wizualnie. Potrafią osiągać rozmiaru nawet kilkunastu centymetrów (lub więcej). 

Ostatnim typem akwarium morskiego jest akwarium z niefotosyntetyzującym koralowcami. Niestety, ten typ akwarium stawia największe wymagania przez jego właścicielami. Ważne jest zapewnienie doskonałej filtracji wody, regularne karmienie koralowców oraz systematyczne usuwanie produktów ich przemiany materii. Zaletą tego typu zbiornika jest fakt, że do ich aranżacji nie jest potrzebny rozbudowany system oświetleniowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here