Zawód radcy prawnego cieszy się uznaniem w oczach społeczeństwa, ponieważ przedstawiciele tego zawodu mogą nam pomóc w wielu sprawach natury prawnych. Radca prawny to prawnik, którego zadaniem jest świadczenie profesjonalnej pomocy prawnej. Do najważniejszych i najczęściej świadczonych usług należy udzielanie porad oraz konsultacji prawnych. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, specjalista przygotuje też pomoc w opracowaniu opinii prawnych oraz projektów aktów prawnych.
W momencie, gdy otrzyma specjalne pozwolenie od swoich klientów, radca prawny będzie mieć możliwość reprezentowania ich przed urzędami oraz organami administracji państwowej. Może przybrać wtedy charakter pełnomocnika lub obrońcy. W czasie świadczenia swoich usług, radca prawny korzysta z tych samych uprawnień oraz praw, co sędzia oraz prokurator. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tytuł radcy prawnego w naszym kraju podlega ochronie prawnej. Usługi radcy prawnego można świadczyć jedynie na podstawie ustawy o radcach prawnych.
Aby zostać fachowcem z tej dziedziny, należy posiadać ukończone studia prawnicze na terenie Rzeczypospolitej Polskiej lub uzyskać tytuł magistra na zagranicznych uczelniach, które uznawane są przez polskie prawo. Niezbędne jest możliwość korzystania z prawnych praw publicznych oraz posiada pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych. Radcą prawnym może zostać jedynie osoba, które cieszy się nieposzlakowaną opinią w społeczeństwie, ponieważ jest to zawód zaufania publicznego.
Każdy radca prawnych chcący profesjonalnie wypełniać swoje obowiązki zobowiązany jest do przestrzegania kodeksu etycznego obowiązującego w tej grupie zawodowej. Kodeks ten składa się z kilkunastu punktów oraz zasad. Jedna z nich mówi, że radca prawny jest zobligowany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji, które otrzymał od swojego klienta.
Radca prawny może wykonywać swoje zadania w ramach umowy cywilnoprawnej, stosunku pracy.
Może też znaleźć zatrudnienie w spółce. Przedstawiciel tego zawodu posiada sporą dowolność jeśli chodzi o sposób prowadzenia swojej działalności. Dowodem potwierdzającym tę tezę jest fakt, że potrafi on łączyć poszczególne formy działalności. Jest to korzystne z jego punktu widzenia, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu posiada sposobność do bycia elastycznym na konkurencyjnym rynku. Odpowiada w ten sposób na jego potrzeby.
Ile zarabia radca prawny?
Stawki uzależnione są oczywiście od miejsca świadczenia usług oraz doświadczenia samego radcy. Na swoją renomę oraz markę trzeba w tym fachu pracować latami, zbierać pozytywne recenzje oraz rekomendacje. Gdy osiągnie się ten poziom, zarobki rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych nie stanowią żadnego problemu. Zarobki wzrastają jeszcze bardziej, w momencie, gdy radca prawny decyduje się na założenie i prowadzenie swojej własnej kancelarii. Jeżeli będzie ona zdobywać systematycznie klientów, na pewno zarobki przekroczą 10 tysięcy złotych.
Takie zarobki mają miejsce w największych polskich miastach, gdzie liczba spraw trafiających do radców jest zdecydowanie więcej.
Zawód radcy prawnego jest często mylony z zawodem adwokata. Ten fakt nie może dziwić, ponieważ są to profesje mającej ze sobą wiele wspólnego. Między nimi są jednak subtelne różnice. Główną różnica polega na tym, że radca prawny może świadczyć swoją pomoc na podstawie stosunku pracy, czego adwokat nie może.
Radcowie prawni są zrzeszeni przez samorząd zawodowy. Do jednostek organizacyjnych należy zaliczyć okręgowe izby radców prawnych i Krajową Izbę Radców Prawnych. Samorząd zawodowy jest kontrolowany i nadzorowany przez Ministra Sprawiedliwości. Każdy radca prawny jest zobowiązany do należenia do samorządu zawodowego. To samo dotyczy też aplikantów radcowskich.
Aby zostać radcą prawnym należy poświęcić 6 lat na ukończenie studiów prawniczych. Po zakończeniu kształcenia się na uniwersytecie, niezbędne jest odbycie aplikacji radcowskiej. Czas jej trwania wynosi 3 lata. Samo dostanie się na aplikację nie jest zadaniem prostym do zrealizowania, ponieważ konieczne jest do egzaminu konkursowego. Taki egzamin przybiera formę testu. Składa się on z ponad stu ponad z jedną prawidłową odpowiedzią.
Znacznie trudniejszy jest na pewno egzamin radcowski. Jest on znacznie bardziej rozbudowany, ponieważ składa się aż z pięciu części pisemnych. Jeżeli egzaminy zakończą się wynikiem pozytywnym, ma możliwość zwrócenia się do Biura Okręgowej Izby Radców Prawnych w celu wpisania się do rejestru radców prawnych. Uzyskanie takiego wpisu uprawnia do pełnienia obowiązków radcy.