Żywienie niemowląt - jak wygląda?

Niemowlęta piją mleko – jest to fakt absolutnie niezaprzeczalny. Niemniej jednak, jakie są dobre mleka dla niemowląt? Które jest najlepsze? Co podać niemowlakowi, jeśli z różnych powodów nie może on się napić mleka matki? Czy niemowlak musi pić coś dodatkowo? Co powinien pić niemowlak oprócz mleka? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdować się będzie w poniższym artykule.

Najlepsze mleko dla niemowlaka

Zacznijmy jednak od tego, jakie jest najlepsze mleko dla niemowlaka. Oczywiście jest to mleko jego matki. Dlaczego? Posiada ono absolutnie najbardziej optymalny skład dla dziecka – najlepsze minerały i mikro- oraz makroelementy, zapewniające maluchowi odpowiedni rozwój. Ponadto picie przez malucha mleka matki wzmacnia więź emocjonalną pomiędzy matką i dzieckiem. Badania wykazały, że dzieci karmione mlekiem matki rzadziej zapadają na wiele chorób, są ogólnie zdrowsze i łatwiej im nawiązać kontakt z matką.

Moje dziecko nie może pić mleka…

Niestety jednak czasami z różnych powodów, picie przez niemowlęcia mleka matki jest absolutnie niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje? Otóż czasem matka niestety nie ma wystarczająco dużo pokarmu, choruje na jedną z chorób, które są przeciwwskazaniem do karmienia dziecka piersią albo też ma stan zapalny, który umożliwia karmienie piersią. Jakie wówczas mamy mleko dla niemowlaka? Otóż wtedy w grę wchodzą mleka sztuczne. Jednak warto wiedzieć, że jest ich kilka rodzajów.

Jak wybrać sztuczne mleko dla dziecka?

Sztuczne mleka to jak najbardziej dobre mleka dla niemowląt, tylko musimy umieć je odpowiednio wybrać. Przede wszystkim inne są mleka początkowe inne następcze. Te oznaczone cyfrą 1 to mleko najczęściej przeznaczone do 6 miesiąca życia, 2- od 6 do 10-12 miesiąca, 3 – od 10 miesiąca do 2 roku życia, zaś 4 – od 2 roku życia. Ponadto mamy jeszcze szereg modyfikacji mleka sztucznego. I tak mleka oznaczone symbolem AR to dobre mleka dla dzieci z nadmiernym ulewaniem czy refluksem. Z kolei mleko HA to mleko dla niemowlęcia zagrożonego alergią pokarmową. Istnieją także szczególne mleka dla alergików, które jednak otrzymamy dopiero za zgodą i receptą lekarza. Z kolei mleka oznaczone GR to mleka z dodatkiem kleiku, które są bardziej sycące dla niejadków, zaś u dzieci, które dużo bardzo jedzą, spowodują to, że szybciej będą one najedzone.

Co powinien pić niemowlak?

Teraz warto przejść do ostatniej kwestii, czyli do pytania, czy mleko wystarcza dziecku. Otóż uznaje się, że do szóstego miesiąca życia, dziecko może pić samo mleko i nie potrzebuje żadnych innych źródeł wody. Wyjątkiem są oczywiście cięższe biegunki albo np. niespokojny sen i płacz. Wówczas można podać wodę mineralną, ale tylko taką zalecaną przez Instytut Matki i Dziecka. Można też zrobić maluszkowi herbatkę z koperku. Po szóstym miesiącu można stopniowo wprowadzać do diety dziecka soki, szczególnie przecierowe. Kiedy dziecko już je wszystko, czyli koło 12 miesiąca, wdrażamy w dietę coraz większą ilość picia. Pamiętajmy jednak, że co rok zalecenia się leciutko zmieniają, odnośnie ilości i jakości podawanej wody i soczków. Warto zatem zajrzeć w te najnowsze i dowiedzieć się, co powinien pić niemowlak.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here