białko

Białko – niezależnie od tego, czy zależy Ci na zwiększeniu masy mięśniowej, czy na zgubieniu zbędnej tkanki tłuszczowej, dobrej jakości odżywka białkowa powinna stanowić podstawę Twojej suplementacji. Odżywki białkowe w zależności od ich formy i czasu suplementacji będą miały różne zastosowania. Dla kulturystów i innych sportowców białko to podstawa, kiedy chodzi o wzrost dobrej jakościowo masy mięśni. Białko jest również jednym z najsilniejszych narzędzi promujących procesy odchudzania i tłumienia apetytu, co idealnie sprawdzi się u osób planujących pozbyć się tkanki tłuszczowej.

Białko – Główne funkcje

•zwiększa syntezę białek mięśniowych
•skutecznie hamuje apetyt
•dostarcza niezbędnych aminokwasów

Przy wyborze odpowiedniej odżywki białkowej powinniście kierować się przede wszystkim jakością. Odżywki białkowe są bardzo popularne, a przez to wielu nieuczciwych producentów dodaje do swoich produktów inne, tańsze frakcje białek, które nie tylko nie pomogą Wam w osiągnięciu szybkich rezultatów, ale wręcz mogą okazać się szkodliwe. Odżywka białkowa, niezależnie od stopnia zaawansowania, powinna stanowić podstawę suplementacji sportowca. Wiadomo, że jeśli chcemy osiągnąć widoczne rezultaty, podstawy muszą być silne. Istnieje wiele rodzajów białek i to, kiedy dany rodzaj sprawdzi się najlepiej, zależy od wielu czynników. Podstawowym wyznacznikiem będą pora dnia, w jakiej należy spożyć konkretne białko, ale też cel, jaki chcemy osiągnąć. Przykładowo kazeina, która wchłania się bardzo powoli, jest idealnym rozwiązaniem jako suplement przyjmowany przed snem – zapewni stopniowe uwalnianie aminokwasów, co zapobiegnie katabolizmowi mięśniowemu. Natomiast, jeśli wiemy, że w ciągu dnia nie będziemy mieli możliwości zjedzenia pełnowartościowego posiłku, wtedy porcja kazeiny z dodatkiem orzechów lub mleka kokosowego, okaże się perfekcyjnym śniadaniem. Jeśli zależy nam na budowie masy mięśniowej, należy postawić na szybkowchłanialne białko. Izolat białka sprawdzi się idealnie 30 minut przed i po treningu. Suplementacja nim w okolicach treningu zwiększy syntezę nowych włókien mięśniowych oraz zapobiegnie katabolizmowi mięśniowemu.

dieta białkowa rozwiązaniem na masę mięśniową

Jak stosować białko?

Białko powinno stosować się odpowiednio do wagi – 2 g na 1 kilogram ciała – czyli np. przy wadze 50 kg powinno się przyjmować 100 g białka w ciągu jednego dnia. Jest to dawka przeznaczona wyłącznie na budowanie masy mięśniowej. Przy ćwiczeniach wysiłkowych czy siłowych stosuje się o wiele mniejszą ilość.

Kiedy brać białko?

Białko powinno się przyjmować najlepiej tuż przed treningiem i zaraz po nim. Działa na pracujące, a później rozgrzane mięśnie. Poleca się również korzystać z suplementów diety białkowej przed snem, ponieważ mają regenerujące właściwości. Białko to nie tylko pomoc w budowaniu mięśni, ale również wzmocnienie kondycji ciała i jego wytrzymałość. Nie można zapominać przy tym o węglowodanach, które są również ważne przy wysiłku fizycznym. Nadają siłę i energię do pracy. Węglowodany i białka to podstawa dietetyczna dla każdej osoby, uprawiającej aktywność fizyczną. Utrzymują prawidłową przemianę materii oraz wspierają regenerację i ochronę masy mięśniowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here