Chorwacja dla ciekawych: które miasta warto zwiedzić?

Chorwacja jest niezwykle atrakcyjnym kierunkiem wypraw dla tych, którym marzą się beztroskie wakacje na plaży. Błędem jest jednak zakładanie, że tylko w taki sposób można spędzić w tym kraju wczasy – Chorwacja to wspaniały kraj, na terenie którego nie brak ciekawych miast oraz wspaniałych zabytków. Gdzie ich szukać? Oto kilka propozycji dla tych, którzy chcą poznać ten kraj i spędzić na jego terenie wspaniały urlop – nie tylko na plaży. Jakie miasta można polecić takim osobom?
Wiadomo, że turystycznym hitem tego kraju jest Dubrownik i jego potężne mury. Kusi też Zagrzeb, pełen ciekawych budowli oraz placówek muzealnych, do których warto zajrzeć. Warto jednak odwiedzić i inne miasta, mogące się pochwalić ciekawymi pamiątkami z dawnych czasów. Jednym z ciekawszych ośrodków miejskich na terenie Chorwacji jest Zadar.To miasto przyciąga m.in. ruinami rzymskich budowli, które najlepiej przypominają o jego długiej historii. Romańska katedra, pałace utrzymane w barokowym stylu oraz rotunda św. Donata – oto kolejne zabytki, których w tym mieście nie można pominąć. Miłośnikom historii oraz pięknej architektury wiele radości może też dostarczyć wizyta w Szybeniku. To kolejne miasto, które wzbudza zachwyt – nie tylko wśród turystów. Tutejsza katedra została doceniona przez ekspertów, o czym świadczy najlepiej wpisanie jej na słynną listę UNESCO. Twierdza św. Mikołaja oraz pałac rektorów to kolejne obiekty, którym w czasie wycieczki po tym mieście warto się uważniej przyjrzeć.
Wspaniałym skupiskiem cennych zabytków jest Split – jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Chorwacji. Dumą tego miasta jest pałac Dioklecjana (również wpisany na listę UNESCO). W mieście tym warto również zobaczyć takie ciekawostki, jak świątynia Jupitera oraz gotycki kościół św. Franciszka. Mniej znanym, za to równie ciekawym miastem, jest Solin. Dla miłośników historii będzie to ciekawy punkt w programie wycieczki po Chorwacji, głównie za sprawą ruin przypominających o istniejących tu niegdyś rzymskich budowlach. To one przypominają o czasach, gdy Solin był jednym z najbogatszych miast nad Adriatykiem. Uwagę przyciąga również Trogir. Starówka tego miasta została wpisana na listę UNESCO. Jakim obiektom warto się w tym miejscu uważniej przyjrzeć? Katedra św. Wawrzyńca, jako zabytek z XII wieku, z pewnością zasługuje na uwagę. Trogir może się też pochwalić ciekawymi rezydencjami. Pałac Ćipiko to interesujący zabytek z XV stulecia, który urzeka swą renesansową formą. Cechami typowymi dla sztuki gotyckiej przyciąga natomiast pałac Stafileo, również pochodzący z XV wieku.
Chorwacja to interesujący kraj, na terenie którego nudzić się nie można. Wprawdzie państwo to promowane jest jako idealny kierunek podróży dla miłośników plażowania oraz sportów wodnych, nuda nie grozi tu ani miłośnikom historii, ani tym, którzy wolny czas chcą przeznaczyć na poznawanie pięknych zabytków. W chorwackich miastach jest ich wiele, a możliwość ich poznawania każdemu z nas może dostarczyć wiele radości.

weuropie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here