Ekonomia to nauka a właściwie jest ona dziedziną nauki w której bada się to jak dane społeczeństwo wykorzystuje swoje zasoby, które są ograniczone. W ekonomii chodzi przede wszystkim o to, aby owe zasoby, były jak najlepiej wykorzystywane przez ludzi.

Podział ekonomii

Mikroekonomia i makroekonomia stanowi tradycyjny, powszechnie stosowany podział ekonomii. Jednak nie jest to jedyny podział, mimo tego, że jest najbardziej znany. Drugim podziałem ekonomii jest podział na ekonomię normatywną oraz pozytywną. Mikroekonomia bada wybory jednostki, czyli poszczególnych konsumentów. Jak to więc wygląda w praktyce?
Przedsiębiorstwa a także gospodarstwa domowe muszą podejmować decyzje związane z zakupem konkretnych dóbr lub usług. Te zagadnienia bada mikroekonomia. Z kolei makroekonomia to całość, jeżeli chodzi o gospodarkę, którą w makroekonomii uważa się za tzw. system kompatybilny.

Ekonomia normatywna i pozytywna

Subiektywne wartościowanie połączone z subiektywnymi osądami opartymi na wspomnianym wartościowaniu, to cechy ekonomii normatywnej. Ekonomia pozytywna obejmuje naukowe stwierdzenia i na swoich osądach bazuje głównie na naukowym podejściu.

Rozwój ekonomii

Ekonomia jest współcześnie o wiele bardziej rozwiniętą nauką. Wyróżniane są w niej międzynarodowe stosunki gospodarcze. Zachodzi w nich do wymiany towarów między poszczególnymi krajami, co wpływa na ich gospodarkę. Ekonomia oraz stosunki gospodarcze, międzynarodowe są obecnie jednym z najczęściej wybieranych przez studentów, kierunków studiów.

lancuchludzi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚwiadectwo pracy
Następny artykułBezrobocie w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here