noworodek

Jeśli po raz pierwszy w swoim życiu zostałaś mamą, na pewno chcesz jak najlepiej sprawdzić się w tej nowej dla siebie roli. W tym celu najprawdopodobniej już od paru miesięcy zaglądasz do różnych źródeł informacji i sięgasz po specjalne poradniki dla młodych rodziców oraz kupujesz te wszystkie kolorowe czasopisma, by tylko móc dowiedzieć się z nich, jak jeszcze lepiej zadbać o swojego maluszka.

Na pewno zastanawia cię również to, ile zjada noworodek, bo nie masz pojęcia, jakie porcje posiłków powinnaś mu podawać i z jakich artykułów spożywczych wolno ci jest je tworzyć. Chcesz karmić swoje dziecko w sposób naturalnie? Ze względu na swój kiepski stan zdrowia wolisz podawać mu mleko modyfikowane? Niezależnie od tego, na którą z tych metod sama się zdecydujesz, każda z nich może okazać się dobra, o ile pokarm będzie podawany dziecku w odpowiednich ilościach. Jak zatem rzeczywiście powinny one wyglądać?

Małe dziecko, które dopiero co pojawiło się na świecie, nie ma jeszcze zbyt dużego żołądka, dlatego naturalnie nie jest w stanie pomieścić w sobie ogromnej ilości pożywienia. Rozmiar jego żołądka może przypominać swoją wielkością maleńką rączkę, dlatego nie musisz się obawiać, że twoje dziecko zacznie domagać się przesadnie dużych dawek mleka. Ono go po prostu nie pomieści i gdy poczuje się najedzone i przepełnione, samo przestanie ssać twoją pierś lub zacznie odsuwać się od podawanej mu butelki z mlekiem modyfikowanym.

ile zjada noworodek

Jeżeli jakimś cudem doszłoby jednak do sytuacji, podczas której dziecko przyswoiłoby zbyt dużą ilość pokarmu, najprawdopodobniej doszłoby do jego ulania, czyli i tak nie wchłonęłoby się ono do jego organizmu. Możesz też sama poznać, kiedy twoje dziecko jest już w pełni najedzone. Jeśli widzisz, że mimo ciągłych zachęt nie chce ono ssać twojej piersi lub samo odwraca główkę od butelki wypełnionej mlekiem, nie powinnaś zmuszać go do jedzenia – najprawdopodobniej jego apetyt został już w pełni zaspokojony. Przejedzenie nigdy nie jest dobre i nie powinnaś do niego dopuszczać.

Ile zjada noworodek? To oczywiście zależy od dziecka

Jeśli twój maluszek urodził się jako wcześniak i wciąż nie przybrał jeszcze na wadze, najprawdopodobniej będzie spożywać mniejsze ilości pożywienia od swojego rówieśnika, który urodził się zgodnie z zaplanowanym terminem porodu. Pamiętaj jednak o tym, aby zawsze dostarczać maluszkowi pokarm w momencie, gdy ten zaczyna się o niego upominać. Nie czekaj z tym do ostatniej chwili. Możesz łatwo dostrzec, czy twoje dziecko jest głodne, bo jego niezaspokojony apetyt szybko da ci o sobie znać.

Maluszek może na przykład zacząć cmokać swoimi ustami, naśladując ruch wykonywany podczas ssania twojej piersi. Zacznie też wiercić się, kręcić i nie będzie mógł zasnąć, nawet jeśli zbliżyła się właśnie jego pora na drzemkę. Na takie sytuacje musisz oczywiście szybko reagować. Jeśli widzisz, że twoje dziecko jest głodne, od razu ułóż się z nim wygodnie na łóżku czy fotelu i podaj mu pierś bądź butelkę z mlekiem. Nie dopuść do sytuacji, w której apetyt nie zostanie zaspokojony.

dziecko leży

Tuż po narodzinach twoje dziecko nie potrzebuje jeszcze zbyt dużych porcji żywności. Każdego dnia musi przyjmować niecałe sto kalorii na kilogram masy ciała, czyli w przypadku maluszka o wadze pięciu kilogramów będzie to porcja składająca się z niecałych pięciuset kalorii. Oczywiście pierwsze dni tuż po porodzie mogą wyglądać nieco inaczej. Twój maluszek dopiero co pojawił się na świecie i musi się z nim oswoić, dlatego niech nie dziwi cię to, że kompletnie nie interesują go żadne posiłki i spożywa ich minimalną ilość. Z czasem zacznie się to stopniowo zmieniać.

Już po paru dniach maluszek będzie sam domagać się kolejnych porcji mleka, charakterystycznie cmokając lub kierując swoją główkę w stronę twojej piersi. Oczywiście jeśli karmisz swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, możesz w łatwy i szybki sposób sprawdzić, czy kaloryczność posiłków spożywanych w ciągu jednego dnia jest odpowiednia dla wieku i wagi twojej pociechy. Decydując się na karmienie naturalne, teoretycznie nie możesz tego ocenić, jednak pamiętaj, że twoje piersi będą produkować taką ilość mleka, która na pewno doskonale odżywi twoje dziecko.

Rodzicielstwo zdecydowanie nie jest prostą sprawą i jeśli dopiero co urodziłaś swoje pierwsze dziecko, na pewno nie masz jeszcze do końca pojęcia, jak prawidłowo się nim zająć. O nic się jednak nie martw, bo wszystkiego nauczysz się w sposób naturalny i do tego bardzo szybki. Każdy człowiek ma przecież wrodzoną zdolność do zajmowania się swoimi dziećmi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here