Klimatyzator ścienny - plusy i minusy takiego rozwiązania

Klimat w Polsce i na świecie się zmienia. Z roku na rok możemy zauważyć te zmiany na własne oczy, a nie tylko słuchać o nich w telewizji. Lata są coraz cieplejsze, temperatury biją rekordy wysokości i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała się zmienić. W związku z tym klimatyzacja na stałe zagościła już w naszych samochodach i miejscach pracy i staje się także coraz popularniejsza w domach i mieszkaniach. Takie rozwiązania ma swoje plusy i minusy.

Klimatyzator ścienny – zalety

Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów ściennych jest jego funkcja termoregulacyjna. Pozwala on na odprowadzanie ciepła z pomieszczenia powodując, że warunki przebywania w nim są znacznie przyjemniejsze. Warto też pamiętać, że klimatyzator ścienny może także ogrzewać pokój, zazwyczaj gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Nie jest to więc inwestycja sezonowa, z której skorzystamy tylko przez maksymalnie kilka miesięcy, ale urządzenie całoroczne.

Nowsze modele klimatyzatorów ściennych pracują znacznie ciszej, niż ich starze odpowiedniki, więc wyciszenie trybu pracy też należy zaliczyć do pozytywów. Tak samo jak funkcję automatycznego wykrywania ruchu albo wyłączania się po osiągnięciu założonej temperatury co zwiększa ich energooszczędność. Na poczet plusów trzeba też zaliczyć (przynajmniej w nowszych modelach) wykorzystywanie zestawu filtrów antygrzybowych i antybakteryjnych oraz lepszej jakości materiałów, które zapobiegają osadzaniu się bakterii.

Klimatyzator ścienny – minusy.

W przypadku modeli produkowanych od niedawna ciężko doszukiwać się ich minusów. Oczywiście, w poczet wad można zaliczyć cenę takiego urządzenia, ale waha się ona w granicach 500 złotych do nawet 4000 złotych, w zależności od wybranej marki i modelu. Oczywiście w przypadku niskiej ceny trzeba się liczyć ograniczonymi funkcjami, więc warto wcześniej przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Przeciwnicy klimatyzacji podnoszą argument, że jej używanie prowadzi do zwiększonej podatności na przeziębienia, bóle gardła, zapalenia uszu albo reumatyzm. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy w tym przypadku od użytkownika i standardowo temperatura w pomieszczeniu powinna być maksymalnie 6 stopni niższa, niż na zewnątrz. Wtedy organizm nie odczuje takiej drastycznej różnicy.

Rozwój bakterii i grzybów w nowszych klimatyzatorach ściennych został rozwiązany poprzez zastosowanie odpowiednich, wymiennych filtrów i lepszych materiałów. Po stronie użytkownika leży tylko obowiązek ich systematycznego wymieniania.

Klimatyzator ścienny może być świetnym rozwiązaniem w naszych domach albo mieszkaniach, szczególnie biorąc pod uwagę coraz cieplejsze lata. Wysoka temperatura w środku roku negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie, spowalnia procesy myślenia i zniechęca do działania, a nocą utrudnia prawidłowe wysypianie się. Mając na uwadze swój komfort podczas upałów, warto rozważyć wszystkie za i przeciw takiego rozwiązania, ponieważ klimatyzacja domowa może znacząco poprawić jakość naszego życia podczas upałów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here