Oznaki ketozy: Jak stwierdzić, czy dieta ketogeniczna działa?

Dieta ketogeniczna w istocie ma kilka niepodważalnych zalet i korzyści, której nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy nie są w stanie obalić ani zaprzeczyć. Jednocześnie, benefity płynące z zastosowania diety beztłuszczowej są objawami tego, że nasz organizm znajduje się w stanie ketozy. Poniżej przedstawiamy Wam listę efektów, które potwierdzają, że dieta ketogenna działa, a Twój organizm zaczął pobierać energię z tłuszczów.

Regulowanie i normowanie apetytu

Przeprowadzane badania dały niepodważalne rezultaty – dieta ketogenna obniża poziom greliny, czyli hormonu łaknienia. Jedną z pierwszych zalet, którą niesie ze sobą dieta ketogeniczna jest więc zmniejszenie łaknienia. Osoby będące w stanie ketozy przyznają, że ciała ketonowe hamują w nich uczucie głodu, przyczyniają się do łatwiejszego kontrolowania apetytu i sprawiają, że szybciej i dłużej odczuwają nasycenie. Badania naukowe potwierdzają, że stan ketozy zagłusza odczucie głodu, co zdecydowanie wpływa na komfort funkcjonowania i jakość spożywania posiłków.

Utrata wagi

Zmniejszony apetyt oraz dieta bez węglowodanów sprawiają, że automatycznie jemy mniej, dzięki czemu gubimy zbędne kilogramy. Przestrzegana terapia ketogeniczna pozwala na spożytkowanie zbędnej dotychczas tkanki tłuszczowej i białek.

Fakt regularnej utraty wagi nie jest niczym nadzwyczajnym, jeżeli skojarzymy podstawowe fakty i prawa, którymi rządzi się ketoza: zmniejszenie łaknienia, obniżenie poziomu insuliny we krwi i wzrost tendencji do pożytkowania nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Inwersja diabetyczna

Za tym tajemniczo brzmiącym hasłem kryje się nic innego jak działanie odwrotne do cukrzycy. Dieta ketogeniczna u osób z cukrzycą typu 2 i w stanach przedcukrzycowych pomaga ustabilizować stan cukru we krwi i insulinooporność, co skutecznie pozwala zahamować powikłania występujące w stanach cukrzycowych. Ketoza sprawia również, że cukrzyk łatwiej i lżej znosi leczenie w związku ze swoim schorzeniem.

Zwiększona wydolność i zdolność do efektywniejszego i lepszego treningu

Efekty ketozy sprawiają, że sportowcy przez dłuższy czas mogą uprawiać swoje dyscypliny bez potrzeby spożywania posiłków, a ciała ketonowe dostarczają długookresowego zaopatrzenia w składniki odżywcze. Z kolei te osoby, które już dawno nie były na siłowni albo nie miały nic wspólnego z aktywnością fizyczną, obserwują chęć do spożytkowania energii na świeżym powietrzu lub podczas ćwiczeń.

Zanikanie padaczki oraz rzadsze występowanie ataków epilepsji

Dieta tłuszczowa pozbawiona węglowodanów, czyli mniej rygorystyczny wariant diety Atkinsa, ma istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka padaczki wśród epileptyków. Co najważniejsze, to pozytywne działanie potwierdzone szeregiem badań klinicznych zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, a najlepiej reagują na nie Ci chorzy, u których tradycyjna medycyna przynosiła znikomy efekt. Obecnie trwają badania, czy jest możliwość utworzenia leku na bazie m.in. ciał ketonowych, czyli takich składników, które występują w trakcie ketozy.

Trwa również szereg badań, w których naukowcy i medycy szukają zależności między kolejnymi dobroczynnymi rezultatami stanu ketozy a wyleczalnością z chorób lub wzmacnianiem ogólnej kondycji zdrowotnej. Przypuszcza się, że dzięki ketozie zmniejsza się ilość i siła napadów migreny, wydłuża się średni czas trwania życia, a także spowalnia się rozwój choroby Alzheimera oraz zahamowaniu ulega PCOS.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here