Zawroty głowy objaw, który słusznie powinien niepokoić. Poza wyjątkowymi sytuacjami np. w przypadku młodej mamy, która nie ma okazji przespać chociażby kilku godzin na dobę, zawroty głowy mogą świadczyć o czymś poważniejszym niż zmęczenie. Niegroźne też zazwyczaj są zawroty związane z nagłą zmianą pozycji ciała. W jakiej sytuacji powinniśmy jednak zareagować i zgłosić się do lekarza. Z pewnością, jeśli zawroty trwają dniami, czy tygodniami, ale także, jeśli są krótsze, ale nawracające. Może to świadczyć o jakimś toczącym się w ciele stanie chorobowym.

Należy rozróżnić dwa rodzaje zawrotów głowy. Zapewne pierwsze pytanie od lekarza pierwszego kontaktu, do którego się zgłosimy, będzie właśnie tego dotyczyło. Czy mamy wrażenie, że świat (ziemia pod stopami) się kręci, czy to my się kręcimy wbrew własnej woli?

Jakie mogą być możliwe przyczyny zawrotów głowy?

Jeśli to nam się kręci w głowie, może świadczyć to po prostu o upojeniu alkoholowym, ale także o problemach z błędnikiem. Może występować także przy zapaleniu ucha środkowego. W takiej sytuacji po zamknięciu oczu i próbie marszu w miejscu będziemy przemieszczać się bezwiednie w stronę tego chorego ucha. Wskazana byłaby w takiej sytuacji wizyta o laryngologa.

Jeśli po zamknięciu oczu tracimy równowagę i mamy często wrażenie, że ziemia ucieka nam spod stóp, problemy mogą być natury neurologicznej. Należy skonsultować się z neurologiem, który powinien zlecić wykonanie zdjęcia USG Dopplerowskiego tętnic szyjnych i kręgowych, a jeśli są wskazania (np. częste bóle głowy), to także powinna zostać wykonana tomografia komputerowa. Takie problemy mogą świadczyć o niedotlenieniu i wskazana może okazać się interwencja medyczna.

Powtarzające się epizody zawrotów głowy, którym towarzyszy bladość skóry i osłabienie mogą świadczyć o anemii. Jeśli łatwo się męczymy, powinniśmy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu i poprosić o zlecenie podstawowych badań krwi i moczu.

Zawroty wymagające natychmiastowej interwencji medycznej to te, którym towarzyszy drętwienie rąk, często także bełkotliwa mowa. Są to objawy udaru mózgu i wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Podobnie należy postąpić, jeśli zwrotom głowy towarzyszy wysoka gorączka. Może to świadczyć o sepsie, z którą jak najszybciej należy zgłosić się do najbliższego szpitala.

lekarzzakaznik.pl

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here