Garnki żeliwne

W każdej kuchni powinien się znaleźć zestaw dobrej jakości garnków. Najpopularniejsze, czyli garnki ze stalowe i emaliowane, to dobry wybór, jednak jeszcze lepszym są garnki żeliwne. Ogromną ich zaletą jest między innymi trwałość. Wiele osób określa je wprost jako garnki nie do zdarcia. Garnki, które służą przez wiele lat.

Garnki, których trwałość zaskakuje

Używając garnków stalowych, emaliowanych lub innych, szybko przyzwyczajamy się do tego, że z czasem wymagają one wymiany. Łatwo je zarysować czy też przypalić. Nierzadko w takich garnkach pojawiają się też inne usterki – choćby pęknięcia uchwytów. Garnki żeliwne są o wiele bardziej trwałe. Trudno je zniszczyć, dlatego zakup takich garnków jest zakupem na lata. Żeliwo, z którego są wykonane, jest bardzo odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Z powodzeniem więc można przy takich garnkach używać metalowych akcesoriów kuchennych, co – na przykład – przy garnkach z powłoką teflonową jest zakazane.

Dużym plusem garnków żeliwnych jest też odporność na przypalenia. Powłoka wytrzymuje temperaturę przekraczającą nawet 250 stopni, nawet więc, jeśli zdarzy nam się coś przypalić, nie spowoduje to zniszczenia powłoki garnka, co najwyżej trzeba będzie wyrzucić przypaloną potrawę.

Idealne do przygotowywania mięs

W garnkach żeliwnych można przygotowywać każdy rodzaj potraw, szczególnie jednak są polecane do przygotowywania mięs. Zaletą przy przygotowywaniu mięs, są grube ścianki garnka, dzięki którym długo utrzymywana jest w nim dana temperatura. Przy przygotowywaniu mięs jest to bardzo istotne. Z powodzeniem można bowiem mięso piec czy dusić na wolnym ogniu, dzięki czemu będzie ono doskonale upieczone, miękkie i bardzo kruche. Z tego między innymi powodu, oprócz garnków żeliwnych niezmiernie popularne są żeliwne brytfanny. Sprawdzają się nie tylko przy pieczeniu mięs, ale też – na przykład – przygotowywaniu dżemów i powideł.

Garnki żeliwne nie są bardzo drogie, choć zauważalnie droższe od bardzo popularnych garnków stalowych. Pomimo tego jednak warto zdecydować się na ich zakup, ponieważ to będzie wydatek, dzięki któremu zyskamy garnki na lata. Przez długi czas nie będzie konieczności ich wymiany na inne, zaś samo przygotowywanie w nich potraw będzie łatwe i przyjemne.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here