Zamek w Smoleniu należy do najciekawszych warowni średniowiecznych, jakimi może się pochwalić Jura Krakowsko-Częstochowska. Już sam fakt, że miejscowość Smoleń jest doskonałym puntem wypadowym dla niejednej pieszej wycieczki w stronę Skał Zegarowych i Doliny Wodącej, sprzyja popularności tego miejsca. Wspaniały zamek, częściowo zrekonstruowany, oraz okolica, w której z historią można się spotkać na każdym kroku, są kolejnymi walorami tego miejsca. Wycieczki po tej okolicy to wielka gratka dla miłośników przyrody. Smoleń kojarzony jest jednak głównie z tak wspaniałą atrakcją, jaką jest tutejszy zamek. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Rycerski zamek w Smoleniu może się pochwalić przede wszystkim dogodną lokalizacją. Zbudowany na szczycie wzniesienia górującego nad okolicą, zapewniał idealne warunki do obserwacji okolicy. Zbudowany w XIV wieku dla Toporczyków, służył im zaledwie do XVI wieku. W 1570 roku Pileccy przenieśli się do miasta, w którym zbudowali dla siebie wygodniejszą rezydencję. Zamek zmieniał się w malowniczą ruinę, która obecnie jest miejscem prowadzenia intensywnych prac i obiektem starannej rekonstrukcji.
Co wiemy na temat dawnego wyglądu zamku w Smoleniu?
Najstarsza część tej budowli to tzw. zamek wysoki, który wzniesiono na najwyższej skale. Jego najbardziej charakterystycznym elementem była cylindryczna wieża. Przy tej wieży, służącej jako punkt ostatecznej obrony, powstał niewielki budynek mieszkalny. Rosło jednak znaczenie Pileckich, rosły też ich potrzeby. Zamek trzeba było rozbudować. W efekcie pojawiły się tu dwa podzamcza, przy czym najważniejszą rolę spełniało podzamcze gospodarcze, znajdujące się od strony wschodniej.
W czasie wycieczki po tak pięknej krainie, jaką jest Jura, każdy z nas może przeżyć wspaniałą przygodę i wyjątkową podróż w czasie. Takie miejsca jak Smoleń mają przecież wyjątkowy urok, a możliwość zwiedzenia zamkowych ruin to ogromna atrakcja dla każdego miłośnika historii.