ile kosztuja badania prenatalne

Badania prenatalne z roku na rok są coraz częściej wykonywane. Ciężarne kobiety decydują się na nie w celu ich skontrolowania płodu – testy te z dużym prawdopodobieństwem potrafią wskazać rozmaite choroby, wady, zaburzenia rozwojowe, a także ogólny stan zdrowia i płeć dziecka.

Badania prenatalne często przeprowadzane są na wyraźne wskazanie lekarza, choć nie jest to regułą. Czasem to kobieta czuje potrzebę sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku z jej potomkiem. Wiele przyszłych matek zastanawia się wówczas nad tym, ile kosztują badania prenatalne. Nie zawsze są one bowiem refundowane i wówczas całość pokryć muszą rodzice.

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują badania prenatalne, trzeba wskazać, o który dokładnie test chodzi. Istnieje bowiem wiele rodzajów, a różnica między nimi polega nie tylko na celu, przebiegu, metodzie i formie, ale również zauważalna jest w cenie. Kwoty te często dzieli przepaść – za jeden typ badań prenatalnych pacjentka zapłaci 200 złotych, zaś za inny – nawet 2500 złotych. Różnice jak widać są ogromne, dlatego aby wskazać, ile kosztują badania prenatalne, należy wymienić konkretne rodzaje.

Badania prenatalne zwykle dzielone są na nieinwazyjne oraz inwazyjne Zaczniemy zatem od tej pierwszej grupy. Najpowszechniejsze, wykonywane zawsze przez każdą ciężarną jest USG, czyli badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono sprawdzać ogólną kondycję płodu, jego rozwój, a także płeć. USG umożliwia również lekarzowi orientacyjnie ustalić datę przyjścia na świat dziecka oraz – co bardzo istotne – ocenić tzw. przezierność karkową. Odgrywa to sporą rolę w wykrywaniu wad genetycznych, jak np. zespół Downa. Koszt takiego badania to około 200 złotych. Przy bezproblemowej ciąży przeprowadzane jest zazwyczaj trzykrotnie, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości ilość kontroli wzrasta.

badania prenatalne

Test podwójny to kolejny rodzaj badania prenatalnego, który wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży. Procedura polega tu na pobraniu od pacjentki krwi, na podstawie której dokonuje się analizy wybranych parametrów. Dzięki temu możliwe jest wykrycie zespołu Edwardsa, zespołu Downa oraz zespołu Pataua z prawdopodobieństwem na granicy 90-95 %.

Ile kosztują badania prenatalne tego typu?

Zwykle trzeba za nie zapłacić kilkaset złotych (z reguły nie więcej niż 450 zł). Podobną kwotę wydamy na test potrójny, który wykonywany jest nieco później, bo około 4-5 miesiąca ciąży. Jego skuteczność jest jednak niższa (na poziomie 70% procent).

Na pewno najdroższy, ale zarazem najskuteczniejszy w grupie badań nieinwazyjnych jest genetyczny test Harmony. Jego wyniki są niemal stuprocentowo pewne. Test ten można wykonać przez pierwsze dziesięć tygodni ciąży, wykrywając przy tym większość wad i chorób genetycznych. Można oczywiście również określić na jego podstawie, jakiej płci jest dziecko. Jeśli ktoś zastanawia się, ile kosztują badania prenatalne właśnie takiego rodzaju, musi brać pod uwagę naprawdę spore nakłady finansowe. Cena za test Harmony waha się od 2200 złotych do 2600 złotych.

Istnieją również wersje inwazyjne badań prenatalnych, które wykonuje się w razie wątpliwości, jakie powstały po przeprowadzeniu testów nieinwazyjnych. Z uwagi na charakter przebiegu, trzeba brać tu pod uwagę możliwe komplikacje. Specjaliści często decydują o konieczności wykonania u pacjentki amniopunkcji. Badanie to jest najmniej ryzykowne – lekarz dostaje się do wnętrza pacjentki przez powłoki brzucha i pobiera płyn owodniowy do analizy.

u lekarza

Zabieg ten kosztuje średnio półtora tysiąca złotych, jednak zdarza się, że w niektórych klinikach trzeba zapłacić o wiele więcej – ceny sięgają nawet dwóch tysięcy złotych. Również półtora tysiąca złotych kosztuje wykonanie biopsji kosmówki. Tu ryzyko niebezpiecznych następstw nieco się zwiększa. Trochę mniej, bo tysiąc złotych to kwota, jaką trzeba zapłacić za kordocentezę, czyli ostatni z rodzajów inwazyjnych badań prenatalnych. Pobiera się tu krew pępowinową przez brzuch matki, a następnie dokonuje jej analizy w celu ustalenia diagnozy. Dzięki temu można stwierdzić różne wady genetyczne, jak również konflikt serologiczny.

To, ile kosztują badania prenatalne, zależy więc przede wszystkim od ich rodzaju. W niektórych przypadkach możliwa jest refundacja. Pacjentka musi wówczas spełnić kilak niezbędnych do tego warunków, które są związane m.in. z wiekiem czy występowaniem w najbliższej rodzinie chorób genetycznych. Ponadto USG jest zawsze refundowane i ma szansę skorzystać z tego każda kobieta ciężarna, bez względu na jakiekolwiek aspekty.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here