Perły Kaukazu, jak często nazywają je ich mieszkańcy, to wspaniałe miasta położone pomiędzy Morzem Czarnym, a Kaspijskim. Mowa tutaj o stolicach trzech państw – Gruzji (Tbilisi), Arminii (Erywań) oraz Azerbejdżanu (Baku). Każde z nich jest na swój sposób magiczne, w każdym znajdziemy wspaniałe turystyczne atrakcje, niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki, a także smaczne jedzenie i wyborne trunki. Dodatkowym plusem planowania podróży w te rejony są niskie ceny, gościnni mieszkańcy, a także (wciąż) mała liczba turystów, jak na atrakcje, które rejon ten ma do zaoferowania. Cóż więcej potrzeba? Należy jak najszybciej pakować walizki i ruszać w drogę!

Zacznijmy od Tbilisi, najpiękniejszego, a zarazem największego miasta Gruzji. Jest to wielkie, aczkolwiek malownicze miasto, obtoczone ze wszystkich stron górami. Znajdziemy tutaj przede wszystkim piękną starówkę obfitującą w przytulne restauracje i małe puby. Możemy wybrać się też kolejką linową na szczyt góry, który zdobi pomnik Matki Gruzji oraz ruiny zamku Narikala.
Dla fanów SPA zdecydowanie polecane są tutejsze tradycyjne łaźnie siarkowe, w których można zrelaksować się za niewielką kwotę.

Tbilisi to jednak rozwijające się miasto, dlatego też możemy znaleźć tam także nowoczesny Park Europejski, czy też kontrowersyjny, szklany Most Pokoju.

Kolejnym miastem na liście jest Erywań, czyli jedno z najstarszych miast na świecie. Usytuowane jest ono na brzegu rzeki Hrazdan, w otoczeniu niskich szczytów Kaukazu. Pomimo tego, że po licznych próbach zniszczeni miasta, starówka nie jest już tak okazała jak w innych starożytnych metropoliach, to jednak wciąż warto ją odwiedzić. Nie można pominąć również nieco nowszych atrakcji, czyli katedry św. Grzegorza Oświeciciela, a także Kaskad, czyli niezwykłej galerii będącej dumą mieszkańców Erywania. Zostały one wbudowane w strome zbocze położonego tam wzgórza i są jednym z najoryginalniejszych muzeów sztuki na świecie.

Baku nieco różni się od dwóch poprzednich stolic. Jest to jedno z najpiękniejszych miast świata, nie bez powodu nazywane „Paryżem Wschodu”. Gaz i ropa pozwoliły odrestaurować azerską stolicę za niebotyczne pieniądze oraz dobudować kilka efektownych drapaczy chmur, których nie zobaczymy w Tbilisi, czy Erywaniu. Średniowieczne Stare Miasto, wpisane na prestiżową listę UNESCO, również doczekało się odrestaurowania i jest w bardzo dobrym stanie, pomimo częstych trzęsień ziemi.

Wspaniałe Perły Kaukazu zachwycają każdego, kto zdecyduje się na podróż w te rejony. Niezwykła kulturowa mieszanka w połączeniu z wspaniałymi górskimi widokami i starożytną architekturą z pewnością oczaruje i Ciebie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here