Skóra tłusta – problemy
Skóra tłusta objawia się nadprodukcją sebum, szczególnie w okolicach czoła, nosa i brody. U niektórych osób występuje wariant mieszany, tzn. obszary w tzw. sferze T (nos, broda, czoło) skóra przetłuszcza się najintensywniej, a na pozostałych obszarach twarzy skóra jest normalna lub nawet sucha. Pozostawienie skóry przetłuszczającej się samej sobie może powodować namnażanie się bakterii na jej powierzchni, ze względu na to, że łój i sebum w procesie utleniania stają się świetną pożywką dla bakterii. Wolne rodniki i zanieczyszczenia osiadające na skórze w ciągu dnia przyspieszają proces starzenia się i degeneracji skóry twarzy. Jeśli dodatkowo zmagamy się akurat z trądzikiem, swędzącymi wypryskami i zaskórniakami i zdarza się nam podrapać po twarzy, to ryzykujemy rozprowadzenie drobnoustrojów po skórze. Z powodu dotykania i drapania twarzy mogą powstawać stany zapalne w miejscach powstawania wyprysków. Cery z niedoskonałościami lub trądzikiem nie należy drapać także z powodu ryzyka powstania ran, po których pozostaną blizny.
Kosmetyki do cery tłustej i mieszanej
Zastanawiasz się jak prawidłowo dbać o skórę tłustą i/lub mieszaną? Cera na twarzy z tendencją do nadmiernego wydzielania sebum oraz wyprysków bywa problematyczna w pielęgnacji. Dla uzyskania najlepszego, trwalszego i szybszego efektu, najlepiej zdecydować się na zakup kosmetyków, które umożliwią nam pielęgnację w kilku krokach. Seria kosmetyków z wodą siarczkową Balneokosmetyki jest przeznaczona do cery tłustej i mieszanej. Woda siarczkowa posiada silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, regeneruje i nie wysusza skóry. Pamiętajmy o tonizowaniu twarzy po oczyszczeniu. Tonik przywraca skórze twarzy odpowiednie pH. W razie wystąpienia bardzo uporczywych wyprysków warto zastosować punktowy żel na niedoskonałości. Na koniec najlepiej zastosować krem do cery tłustej i mieszanej.
Pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej – o czym pamiętać, a czego unikać?
Niektórzy reagują wypryskami na twarzy po spożyciu potraw. Dermatolodzy osobom z takimi skłonnościami odradzają ostre przyprawy i nadmiar cukru w diecie. By unikać niedoskonałości na skórze, także w wieku dorosłym, a nie tylko borykając się z trądzikiem, należy pamiętać o suplementacji witamin A+ E oraz spożywaniu beta-karotenu. Bardzo ważne jest także działanie z zewnątrz na powierzchnię skóry. Cerę należy regularnie, najlepiej 2 razy dziennie (rano i wieczorem) myć specjalnym środkiem do twarzy, który nie podrażni oczu i skóry. Twarzy jest wystawiana bez przerwy na czynniki zewnętrzne. Dostarczanie składników odżywczych skórze tłustej ma bardzo duże znaczenie. Celem kosmetyków do cery tłustej nie jest wysuszenie skóry, a regulacja wydzielania sebum, działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Nawilżenie skóry oraz przygotowanie na przyjęcie składników odżywczych. Powinniśmy unikać stosowania silnych detergentów i zwykłych mydeł. Mydła nadmiernie wysuszą skórę, więc problem przetłuszczania się w ramach reakcji obronnej szybko powróci w ciągu dnia.