Pleksa przezroczysta zamiast szyby samochodowej

Pleksa przezroczysta coraz częściej występuje w roli zamiennika szkła. Nikogo już nie dziwią ścianki działowe, kabiny prysznicowe czy przeszklenia w drzwiach wykonane z tego tworzywa. Czy jednak dobrym pomysłem jest montowanie pleksy w roli szyby samochodowej? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Powody wstawiania szyb z pleksy

Pleksa to inaczej mówiąc szkło organiczne lub szkło akrylowe. Jest tworzywem sztucznym, które właściwości ma bardzo podobne do tradycyjnego szkła. Nic więc dziwnego, że zaczęła się pojawiać wszędzie tam, gdzie kiedyś widywaliśmy szkło. Powody wstawiania pleksy zamiast szkła w miejsca szyb samochodowych są różne. Niektórzy decydują się na ten krok, gdy potrzebują szybko dorobić stłuczone okno. Niektóre samochody mają też takie szyby zamontowane fabrycznie i wtedy w razie potrzeby wymiany na nową szybę również sięga się po pleksi. Niezależnie od powodu, tę decyzję należy dobrze przemyśleć.

Pleksa przezroczysta zamiast szyby – zalety

Pleksa to materiał łatwo dostępny, który można kupić w stosunkowo przystępnej cenie. Na pewno jest to więc tańsza i szybsza opcja niż zamówienie oryginalnej szyby ze szkła hartowanego. Z dopasowaniem szkła organicznego nie powinno być problemu. Pleksa na wymiar może być docięta idealnie pod kształt i rozmiar okna. Akrylowe szyby są też lekkie, dlatego chętnie korzysta się z nich w samochodach rajdowych.

Wady szyb samochodowych z pleksy

Pleksa przezroczysta ma mnóstwo zalet, ale trzeba pamiętać również o minusach używania jej w samochodach. Przede wszystkim, nigdy nie będzie tak trwała jak szkło hartowane. Nie tylko może ulec uszkodzeniu mechanicznemu (np. zarysowaniu), ale również zmatowieć od słońca. Nie każdy wie też, że pleksa na wymiar dozwolona jest tylko w miejsce szyb bocznych. Szyby przednie pokryte są specjalną folią, która sprawia, że w razie wypadku szkło nie rozpada się na kawałki, co ma za zadanie uratować życie kierowcy.

Podsumowanie – czy pleksa na wymiar może zastąpić szybę?

Pleksa przezroczysta ma podobne właściwości do szkła. Jeśli jednak chcemy zastąpić nią szybę w aucie, powinniśmy traktować to jedynie jako krótkotrwałe rozwiązanie. Jeżdżenie przez dłuższy czas z akrylem w oknie nie jest zbyt dobrym pomysłem, gdyż może on dość szybko ulec uszkodzeniu. Pleksa na wymiar świetnie nadaje się natomiast do dorobienia stłuczonej szyby wtedy, gdy oryginalna nie jest dostępna od ręki i w takiej roli jak najbardziej może być używana.

[Głosów:5    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here