Poradnik jak wybrać odpowiednią płytę indukcyjną

0
3757

Płyty indukcyjne cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród kupujących, że stopniowo wypierają z rynku standardowe kuchenki gazowe. Są nie tylko bardziej nowoczesne, lecz także wygodne, a do tego zużywają mniej energii elektrycznej.  Jak wybrać płytę indukcyjną i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Płyta indukcyjna to coraz częściej wybierane rozwiązanie do kuchni wśród osób, dla których liczy się wygląd oraz funkcjonalność. Prezentują się bardziej efektownie niż tradycyjne kuchnie gazowe, zwracają uwagę swoim estetycznym wyglądem. Dzięki płaskiej powierzchni są łatwe w utrzymaniu czystości i proste w swojej obsłudze. Płyta indukcyjna w zabudowie posiada dodatkowo wiele praktycznych funkcji, które ułatwiają przyrządzanie posiłków. Firma, która specjalizuje się w sprzedaży profesjonalnych produktów kuchennych w tym płyt indukcyjnych to Solgaz.

Co to jest płyta indukcyjna 

Przed podjęciem decyzji o zakupie płyty, warto zaczerpnąć nieco wiedzy i dowiedzieć się co to jest płyta indukcyjna i na czym polega jej system działania. Otóż jest to płyta grzewcza, która czerpie moc z energii elektrycznej.  Nagrzewa się ona dużo szybciej niż standardowe płyty elektryczne czy gazowe. To daje niebywałą wygodę podczas gotowania. Kolejną różnicą jest miejsce nagrzewania płyty indukcyjnej. Jej działanie zlokalizowane jest wyłącznie na konkretnym obszarze, nie zaś na całej tafli płyty. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj płyty grzewczej wymaga posiadania specjalnie dopasowanych garnków, ze stali lub żeliwa.  

Jak działa płyta indukcyjna? Otóż jest ono bardziej wydajniejsze, ponieważ nagrzewany jest tylko i wyłącznie wybrany obszar. Dopasowane do płyty indukcyjnej garnki, których spód przyciągany jest za pomocą magnesu, zamieniają energię elektryczną na cieplną. Rozwiązanie to jest zatem bardziej ekonomiczne oraz bezpieczne, ponieważ pozostała tafla płyty jest chłodna. Dodatkowo unika się bezpośredniego kontaktu z ogniem, co zapobiega oparzeniom lub nieoczekiwanym zapaleniu się rękawic, ścierek kuchennych. Płyty indukcyjne należą do produktów kuchennych energooszczędnych, gdyż ciepło wytwarzane jest tylko na dnie naczynia, a nie na całej powierzchni płyty. Ponadto, nie wykazują różnic w porównaniu z płytami ceramicznymi. Ich nowoczesny wygląd przykuwa uwagę.  Więcej informacji na temat specyfikacji płyt indukcyjnych znajdziesz na: https://solgaz.eu/plyty-indukcyjne/

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru płyty indukcyjnej 

Dostępność obecnych płyt indukcyjnych na rynku jest naprawdę szeroka. Ciężko zdecydować się na konkretny model, ponieważ każdy z nich może tak naprawdę wyróżniać się zupełnie innymi funkcjami. Co warto wciąć pod uwagę? 

  • Liczba pól grzewczych – jest to ważny element, ponieważ – logicznie – im jest ich więcej tym cena będzie większa. Znaczna część płyt posiada standardową liczbę 4 obszarów, mniej spotykane będą mieć 3 lub 2. Uwaga! Istnieją na rynku i takie modele, które nie posiadają konkretnej liczby pól grzewczych, ponieważ mają one zainstalowane wystarczająco dużo induktorów, które pozwalają na umieszczanie garnków na dowolnym obszarze płyty https://solgaz.eu/produkt/plyta-indukcyjna-ktora-nie-zna-granic/
  • Rozmiar płyty indukcyjnej – warto dopasować do rozmiarów swojej kuchni oraz potrzeb związanych podczas wykonywania posiłków. Dla rodziny najbardziej opłacalnym modelem będzie ten standardowy z 4 polami grzewczymi o kształcie kwadratu lub prostokąta. Dla singli wygodniejszym może stać się płyta o 2 polach.  
  • Rodzaj zasilania płyty indukcyjnej – wszystkie płyty indukcyjne zasilane są tym samym napięciem 230V. Poprawna instalacja płyty grzewczej w domu powinna wyglądać następująco: lewa strona musi być podpięta do jednej fazy, zaś prawa do drugiej.  
  • Funkcje płyty indukcyjnej – każda płyta będzie się charakteryzować innymi funkcjami. Jednak te najpopularniejsze to: rozpoznawanie wielkości naczynia, wykrywanie naczynia, czujnik kontroli gotowania, auto-stop oraz stop.  
[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here