Wiarygodne źródła informacji

W internecie możemy znaleźć informację na każdy temat. Dawniej kiedy ktoś czegoś nie wiedział, pytał o to bardziej doświadczoną osobę. Mamę, babcię, lekarza czy nauczyciela. Aktualnie większość z nas korzysta z portali tematycznych (Prawo ABC Rodziny, Gazeta Szkolna) lub takie zapytania wpisuje w Google. Wiele informacji, jakie znajdziemy może być cennych. Niekiedy internet ułatwia przyswajanie wiedzy. Może też zaoszczędzić nam czas spędzony na poszukiwaniach w bibliotece lub kolejce do specjalisty. Czy jednak wszystkie zawarte w nim informacje są wiarygodne?

Miejsce, gdzie każdy może być każdym

Jednym z największych plusów i zarazem minusów internetu jest to, że stał on się tak łatwo dostępny. Dobrze jest mieć szybki dostęp do informacji. Należy jednak pamiętać, że publikować może je każdy. Zdarzają się sytuacje, kiedy osoba, która przeczytała jedną książkę podaje się za specjalistę w danej dziedzinie. Niekiedy w parze za tym idzie zarobienie pieniędzy. Nie przyniesie to nikomu większej szkody jeśli są to tematy z dziedziny lifestyle, ogólnikowo mówiące o codziennym życiu. Problem pojawia się jednak kiedy poruszamy tematy zdrowotne czy biznesowe.

Artykuły eksperckie czy powielanie

Nie bez powodu mówi się, żeby nie czytać o tym, co nam dolega w internecie. Możemy bowiem trafić na powielane i przeinaczone artykuły, które nie mają nic wspólnego z prawdę. Często w ten sposób niepotrzebnie się stresujemy, wyolbrzymiając problem lub możemy sobie zaszkodzić sugerując się niesprawdzonymi informacjami.

Ważne, żebyśmy potrafili odróżnić artykuł napisany przez eksperta, od tych powielanych przez serwisy plotkarskie. Istotną informacją jest miejsce gdzie został on umieszczony. Czy jest to jakaś oficjalna strona instytucji? Jeśli nie to czy autor piszący np. o finansach lub ekonomii jest ekspertem w tej dziedzinie? Czy możemy to jakoś sprawdzić? Skąd posiada wiedzę na dany temat? Czy pod koniec artykułu są podane źródła naukowe, z których korzystał?

Internet to bogate źródło informacji. Niekiedy mogą one uratować nam skórę i zaoszczędzić dużo czasu. Warto jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności. Jeśli podana informacja może mieć istotny wpływ na nasze zdrowie lub życie, koniecznie sprawdźmy jej źródło.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here